10 yıl önce Bilişim fuarıydı şimdi Cebit Bilişim EurasiaBundan 10 yıl kadar önce bir internet sitesinde (ne işle uğraştığını çözmediğim) bir soru vardı. Soruyu hatırlamıyorum ama her cevabı doğru kabul ediliyordu galiba. İşte o soryuya cevap veren 60 kişi Empa It Lab tarafından İstanbul Bilişim Fuarına, tüm masraflarını onlar karşılamak üzere davet edilmişti. Eh kaçar mı? Gittik tabi. Biz de pc çılgını olduk. Hayatımda ilk defa  3 yıldızlı bir otelde kaldım.  O kadar erkek arasında tek kız olunca “bu kadar dikenin arasında tek bir gül” olarak anıldığımı hatırlıyorum bir de.Bizi ne için çağırmışlardı bizi ne için kullanmışlardı bilmiyorum ama giymemiz için dağıttıkları tişörtler hala duruyor bir yerlerde.  İşte o dönemde Bilişim fuarıydı ismi. Ve gerçekten bilişim ne demekti o zaman daha iyi anlamaya başladım.

Yıllar önce bu fuarda Casper, Hp, Apple, Turkcell, Asus, İntel gibi bir sürü büyük şirketin yanında yeni yapılanmaya başlamış internet şirketleri ve bir dünya Oem üreticileri ve satıcıları vardı. Gerçekten gezerken uğranacak o kadar stand vardı ki bir güne sığdırmak mümkün değildi gezmek için. Eh yeni bilgisayar ve internet dünyasına ilk adımlarını atan bu şirketlerin bazıları ikinci adımlarını atamadılar bazıları ise attıkları adımlarla o kadar uzağa gittiler ki bir daha Bilişim fuarına uğramaya gerek duymadı anlaşılan.

Bu kadar yıl sonra İstanbul’da olup da Cebit’e gitmemek olmaz diyerek tuttuk Beylikdüzü yolunu ama maalesef yıllar Cebit’ten çok şey götürmüş. Koskoca 10 hol bir solukta bitti. Bize kalan elimizde bol bol English Time broşürleri oldu. Halbuki PCnet en azından eski sayılarını dağıtırdı değil mi? Turkcell sponsor olacağım diye her yere adını kazımış. Hatta dışarıya bank koymuşlar ve her bankta bir Turkcell yaratığı oturduğu için 3 kişilik banklar 2 kişilik olmuş.
Daha önceki kadar kalabalık olmadığı da aşikar. Aslında o kadar kalabalık olmasa da standların arasında sıkış tıkış gezmek zorunda kaldığımızı hatırlamıyorum. Sanıyorum bunun sebebi firmaların biraz daha büyük reklam panoları hazırlamak için verdikleri savaş ve bunun neticesinde daralan yollar.

Bunca zahmet çekip o kadar yol arşınladıktan ve bunca yıldan sonra görmek istedim Bilişim fuarı bu değildi. Marketingist fuarı bile Cebit’ten daha verimliydi. Daha anlamlı bir kalabalık vardı en azından.

Bir de İş Dünyası’na girebilmek için mutlaka bir firmanız olması şartı konulmuş. Belki ben bir öğrenciyim ve bu fuarda kendime bir iş bulma aşkıyla geliyorum. Görüşmeler yapmak istiyorum. Kimin umrunda? Kayıt için görüştüğünüz kız sizden illa bir firma ismi istemektedir. Siz de yapacağınız bir şey yoksa koyver gitsin dersiniz ve acizane blogunuzun ismini firma ismi olarak kaydettirirsiniz. Eğer o da okuma yazma biliyorsa. Yoksa markanız zarar görür ve olur uyuyan.com. ben oara g de yazmıştım demek için artık çok geç olmuştur. Sizin ciddiye aldığınız organizasyonu orgaznizasyonu yapanların ciddiye almadığını görmek yeterince can sıkıcı. Bir daha beni zor görürsün Cebit (çok ısrar ederseler belki giderim:).Bu yazıyı paylaş
Paylaş

One Reply to “10 yıl önce Bilişim fuarıydı şimdi Cebit Bilişim Eurasia”

  1. Nokia’nın n-gage modelini tanıttığı yılı unutamıyorum. Süper bir oyun şöleni yaşamıştık.

    Şimdilerde gösteriden başka birşey tadamıyoruz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir