80. Oscar Adayları: Atonement (Kefaret)AtonementHer yıl Oscar ödülleri dağıtılmadan önce mutlaka en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve erkek oyuncuların aday olduğu filmleri izlerdim. Bu yıl biraz geriden takip ediyorum galiba. Henüz izlemeye yeni başladım. İlk olarak Atonement (Türkçe ismi Kefaret) ile başladım. Film İngiliz İngilizcesi ile konuşan oyunculardan müteşekkil olduğu için beni ilk başlarda pek çekmedi. Filmin ortalarına doğru  İngiliz Fransız savaşını konu aldığı ortaya çıkınca daha da soğudum. Ama başladığım bir filmi yarım bırakamamak gibi bir huyum olduğu için mecburen devam ettim. İyi ki de etmişim. Filmin sonuna doğru uzun zamandır güzel bir son izlemediğimi anladım. En azından  sonu itibari ile beni tatmin etti.
Filmin konusu şöyle..
Henüz 11 yaşlarında cinselliğin ne olduğunu anlamayan küçük bir kızın yanlışlıkla şahit olduğu bazı şeyleri yanlış değerlendirmesi ve yanlış kişi hakkında suçlamada bulunması üzerine, o kişinin yargılanması, cezalandırılması ve bu kişinin de ablasının sevdiği kişi olması dolayısıyla bir ailenin çöküşünü konu alıyor. Yaptığı hatayı anlıyor fakat düzeltme şansı olmadığını biraz geç fark ediyor. Bu hatanın düzelmesi ilginç bir şekilde bir sanat eseri ile filmin sonunda açıklanıyor. Film bazı geri dönüşlerle hareket kazanmış. İzleyiciyi sıkmayan bir anlatım ve kurgu var. Tabi ortada güzel de bir aşk hikayesi var. Romantizmi sevenler mutlaka izlemeli.

Filmin oyuncuları arasında -kendisinin ounculuğunu sevdiğim- Keira Knightley kahramanın ablası olarak karşımıza çıkıyor. Yanlış hüküm giyen ise James McAvoy oluyor. Filmin başrolünde aynı kişiyi canlandıran 3 farklı kişi var. Kahramanımız büyüdükçe oyuncular da değişiyor.

Film çok satanlar listesinde yer alan Ian McEwan’ın aynı adlı romanından uyarlanmış.

Filmin aday olduğu 7 dal:
En iyi film,
En iyi uyarlama senaryo,
En iyi yardımcı kadın oyuncu,
En iyi görüntü yönetmeni,
En iyi sanat yönetmeni,
En iyi kostüm,
En iyi özgün müzik.

Bunlardan sadece  en iyi özgün müzik dalında Dario Marianelli’ye Oscar getirdi. Henüz diğer adayları izlemediğim için şimdilik bu konuda söz sahibi değilim. Diğerlerini izledikten sonra genel bir görüş belirtirim.

Ayrıca 2008 Altın küre ödülünü en iyi film(dram) kategorisinde ve en iyi özgün müzik kategorisinde sahiplenmişti.

Filmin diğer adaylıkları ve aldığı ödüller için imdb resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir