90. Oscar Adayları ve Kazananlar, 2018 

Oscar ödül törenine sayılı günler kalmışken bir Oscar yazısı yazmamak olmazdı. Bu yıl ki Oscar adaylarını hızlıca bir tanıyalım.

-Bu liste kazananlar açıklandıktan sonra güncellenecek ve Oscar sahibi adaylar farklı renkte yayımlanacaktır.-

En İyi Görüntü Yönetimi
1- Blade Runner 2049
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Mudbound
5- Shape of Water
En İyi Kostüm Tasarımı
1- Beauty and The Beast
2- Darkest Hour
3- Phantom Thread
4- The Shape of Water
5- Victoria & Abdul
En İyi Film Kurgusu
1- Baby Driver
2- Dunkirk
3- I, Tonya
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
1- Darkest Hour
2- Victoria & Abdul
3- Wonder
En İyi Film Müziği
1- Dunkirk
2- Phantom Thread
3- The Shape of Water
4- Star Wars the Last Jedi
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yapım Tasarımı
1- Beaty and Beast
2- Blade Runner
3- Darkest Hour
4- Dunkirk
5- Shape of Water
En İyi Kısa Animasyon Filmi
1- Dear Basketball
2- Negative Space
3- Garden Party
4- Lou
5- Revolting Rhymes
En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)
1- Dekalb Elementary
2- The Eleven O’Clock
3- My Nephew Emmett
4- The Silent Child
5- Watu Wote / All of us
En İyi Ses Kurgusu
1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars Last Jedi
En İyi Ses Miksajı
1- Baby Driver
2- Blade Runner 2049
3- Dunkirk
4- Shape of Water
5- Star Wars: Last Jedi
En İyi Görsel Efekt
1- Blade Runner 2049
2- Guardians of The Galaxy Vol. 2
3- Star Wars The Last Jedi
4- War for the Planet of the Apes
5 -Kong: Skull Island
En İyi Erkek Oyuncu
1- Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
2- Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
3- Daniel Kaluuya (Get Out)
4- Gary Oldman (Darkest Hour)
5- Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
1- William Defoe (Florida Project)
2- Christopher Plummer (All the Money in The World)
3- Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
4- Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
5- Richard Jenkins (The Shape of Water)
En İyi Kadın Oyuncu
1- Sally Hawkins (The Shape of Water)
2- Frances McDormand (Three Billboards- Outside) Ebbing, (Missouri)
3- Margot Robbie (I, Tonya)
4- Saoirse Ronan (Lady Bird)
5- Meryl Streep (The Post)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1- Mary J. Blige (Mudbound)
2- Allison Janney (I, Tonya)
3- Lesley Manville (Phantom Thread)
4- Laurie Metcalf (Lady Bird)
5- Octovia Spencer (The Shape of Water)
En İyi Animasyon Filmi
1- The Boss Baby
2- The Breadwinner
3- Coco
4- Ferdinand
5- Loving Vincent
En İyi Yönetmen
1- Christopher Nolan (Dunkirk)
2- Jordan Peele (Get Out)
3- Greta Gerwig (Lady Bird)
4- Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
5- Guillermo del Toro (The Shape of Water)
En İyi Belgesel Film
1- Abacus: Small Enough to Jail
2- Faces Places
3- Icarus
4- Last Men In Aleppo
5- Strong Island
En İyi Kısa Belgesel
1- Edith+Eddie
2- Heaven is a Traffic Jam on the 405
3- Heroin(e)
4- Knife Skills
5- Traffic Stop
Yabancı Dilde En İyi Film
1- A Fantastic Woman
2- The Insult
3- Loveless
4- On Body and Soul
5- The Square
En İyi Özgün Şarkı
1- Mighty River (Mudbound)
2- Mystery of Love (Call Me By Your Name)
3- Remember Me (Coco)
4- Stand up for Something (Marshall)
5- This is Me (The Greatest Snowman)
En İyi Film
1- Call me By Your Name
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Get Out
5- Lady Bird
6- Phantom Thread
7- The Post
8- The Shape of Water
9- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Uyarlama Senaryo
1- Call Me By Your Name
2- The Disaster Artist
3- Logan
4- Molly’s Game
5- Mudbound
En İyi Özgün Senaryo
1- The Big Sick
2- Get Out
3- Lady Bird
4- The Shape of Water
5- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Bu yıl öyle uzun uzadıya bir yazı yazamıyorum. Filmlerin birçoğunu izleme fırsatım olmadı. Ancak en iyi film kategorisinde bir tahminim olacak. Filmlere kısaca değinmek gerekirse;

 

1-Call Me By Your Name: Film İtalya’da yazlık eve sahip olan ve bu evlerine sezonluk kiracı alan elit bir çift ve oğulları hakkında. O yıl gelecek olan kiracı epey atletik, genç ve yakışıklı bir delikanlıdır. Küçük bir yerleşim yeri olduğu için neredeyse herkes birbirini tanımaktadır. Kısa sürede yakışıklı kiracı herkesin gözdesi olur. Ve tabi ev sahibi olan elit çiftin oğlu da dahil. Bir süre sonra iki erkek birbirine daha da yakınlaşır ve aralarında bir ilişki başlar. Elit çiftimiz bu durumu o kadar normal karşılamaktadır ki böyle karşıladıklarını oğullarına anlatıp onun yaşadığı aşk acısını bir nebze hafifletmek için ona teselli bile verirler.
Filmde eşcinsellik sanatsal ve biyografik olarak ele alınmış. Eşcinselliği nerdeyse hayatlarında şiar edinmiş Oscar komitesi bu filmi en iyi film kategorisinde olmasa bile, heykelsiz bırakmayacağa benziyor.

2- Darkest Hour: Film Winston Churchill’in efsane kararını ele almış. Dunkirk çıkartmasında neredeyse tamamı kaybedilecek olan 300000 kişilik bir ordunun %70’inin kurtarılma hikayesi anlatılıyor. Churchill bu kararı alırken herkesin karşısında durmasına rağmen, hatta Kral bile karşısındayken, gece gündüz aldığı kararın doğruluğunu düşündüğü saatleri en ince detaylarına kadar işlemeye çalışmış. Sanatsal açıdan bakıldığında sahneler epey karanlık. Bu yüzden kasvetli bir film izlemeye hazır olmak gerek. Diğer yandan bir karargahı canlandırma açısından değerlendirilirse gerçeğini aratmayacak nitelikte. Ancak tarihi bir film olması sebebiyle in iyi film kategorisinde yetersiz kalabilir.
3- Dunkirk : Yine bir tarihi film. Darkest Hour filminde Churchill penceresinden aktarılan hikaye bu kez Dunkirk’te bulunan askerlerin gözünden aktarılmış. Çaresizce bekleyen askerlerin kendilerini kurtarmak ya da kurtarılabilmek adına verdikleri yaşam mücadelesi ele alınmış. Christopher Nolan gibi bir yönetmen tarafından çekildiği için film en iyi film dalından aday olabilmişe benziyor. Severim Nolan’ı. Ama bu filmde tam olmamış, oturmamış belki de eksik kalmış detaylar vardı. Bir “Er Ryan’ı Kurtarmak” tadı da bulmak mümkün. Çok kuvvetli bir aday olarak görünmüyor.
4- Get Out : Yıllar öncesinin Amerika’sında yaşanan beyaz ve siyahi ayrımını konu almış. Biraz ironik biraz distopik olması açısından ilginç bir film. Ayrıca içerdiği ve filmin sonlarına doğru tavan yapan gerilim sahneleri filme farklı bir tat katmış. Siyahi sevmeyen, beyaz bir ailenin profesör olan büyük dedeleri, geliştirmiş olduğu bir ameliyat ile siyahileri kendilerine köle yapmayı ve onların bedensel hareketlerini kısıtlamayı başarmıştır. Sonraki nesiller de bu sistemi devam ettirmiş ve bir nevi siyahi avcısı olmuşlardır. “Get Out” seyirlik oldukça ilginç bir film. Daha önce bu tarz bir filmin Oscar adayı olduğunu hatırlamıyorum. Eğer heykeli kaparsa şaşırtmış olur.
5- Lady Bird: Yalın sade bir hayatı alıp sahnede resmen bir efsaneye dönüştürmüş senaryosu ile seyir keyfi yüksek bir film. Genç bir kız olan Lady Bird sade bir yaşam içinde, ergenlik dönemi sendromları yaşamaktadır. İstediği okula gitmek için önünde olan engelleri kaldırmaya çalışmalıdır. Ancak evin geçmini zorlukla sürdürebilen annesi ile yıldızları hiç barışmaz. Anne her durumda maddi engelleri öne sürdüğü için Lady Bird’ün annesi ile kurduğu ilişki, epey sert iniş ve çıkışları olan geçilmez bir dağ gibidir. Baba her durumda Lady Bird’ün yanında durmakta ve annesi ile arasında bir köprü vazifesi kurmaya çalışmaktadır. Film doğal haliyle yaşanan bir anne kız ilişkisini anlatma ve sahnelerin oyunculukların güçlü olması ile Oscar adaylığını kapmışa benziyor. Ancak heykeli kapabilmesi için dişli rakiplerini aşabilecek mi göreceğiz.
6- Phantom Thread; filmi izleme fırsatı bulamadığım için yorum yapamıyorum. Ancak okuduğum eleştirilerde kayda değer nitelikte olduğunu öğrendim.


7- The Post; Şarap gibi derler ya, işte öyle bir oyuncu Meryl Streep. Yanında da Tom Hanks varsa, hele de film basın organlarının kapışması hakkındaysa +1 yarışa önde başladı demektir. Washington Post gazetesinin henüz bir yerel gazete olduğu zamanları konu alan film Amerikan devletinin gizli belgelerini ele geçirmesi ve bu belgeleri yayınlayıp yayınlamaması arasında karar vermeye çalışan gazete sahibi ve genel yayın yönetmeninin üstün çabalarını heyecanlı bir tempoda anlatıyor. Benim favorilerimden biri olan The Post bol diyaloglu film sevenlerin kaçırmaması gereken bir film. Aldığı diğer ödüller de Oscar konusunda iddialı olduğunu destekler nitelikte.

 

 

 

8- The Shape of Water ; Bu filmin amacı neydi? Neye hizmet ediyordu? Hangi sanat dalını konu alıyordu? Senaryo için kaç takla atıldı? Bütün bu soruları ciddiye almayın sakın. Film 10 üzerinden 1’i dahi haketmez. Ama yine de su dolu oda içinde yüzen nesnelerin bulunduğu sahne ile 1 değil belki 5’i de hakeder. Fakat hepi topu bu . filmde başka bir şey aramamak lazım.

Edit: Kazanan The Shape Of Water oldu.


9- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri; bu film beni yıllar öncesine götürdü. “Fargo”. İzleyenler hemen hatırlayacaktır. Frances McDormand “Fargo” filminde de aynı soğuk ama kaliteli oyunculuğunu sergilemişti. Ki senelerin getirdiği tecrübe ile oyunculuk kalitesini beşe katladığını söyleyebilirim. Kuzey Amerika filmlerinin her zaman farklı bir tadı olmuştur. Bu filmde bana aynı hissi belki de daha fazlasını tattırdı. Filmde, kızı tecavüze uğrayıp öldürülen bir kadının, bir annenin, katillerin bulunması için tüm kasabaya karşı verdiği mücadele ele alınmış. Kuzey Amerika denilince biraz eski usul kurallar göz önüne geliyor. Şerif ve arkadaşları, ahbap dost ilişkisi içinde yürüyen (aslında yürüyemeyen) ceza-hukuk sistemi ve buna aldırış etmeyip işleri kendi yollarıyla çözmeye çalışan yerli halk. Film anne rolünde oynayan Frances McDormand’ın Missouri’nin girişinde bulunan 3 devasa ilan panosunu kiralaması ve burada yayınladığı ilginç afişlerle başlıyor. Bundan sonrasını, olaylar hızlı geliştiği için daha fazla spoiler vermemek adına anlatmıyorum. Ancak tek kelimeyle unutulmaz bir film. Şiddetle tavsiye ediyorum. Benim favorilerim arasında birinci sırada yer alıyor. Umarım hakkı yenmez ve Oscar heykelciğini saçma sapan Shape of Water’a vermeye kalkmazlar.
Yazının başında da belirtiğim gibi bu yıl filmlerin küçük bir kısmını izleyebildim. Dolayısıyla yorumlarım bu kadar.

        Ne diyelim hak eden kazansın.

          Siz de film hakkındaki eleştirilerinizi lütfen yorum olarak iletin.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

2 Replies to “90. Oscar Adayları ve Kazananlar, 2018”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir