Angels&Demons(Melekler ve Şeytanlar) Film Eleştirisiangels-demonsÖncelikle film hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Dan Brown tarafından yazılan ve birbiri ile ilişkili 4 kitaptan biri olan Angels&Demons filmi Ron Howard tarafından beyazperdeye aktarılan bir eser. Öncesinde aynı serinin içinde sayılan Davinci Code(Davinci’nin Şifresi) yine Ron Howard tarafından 2006 yılında beyaz perdeye aktarılmıştı. Serideki diğer kitaplar Digital Castle(Dijital Kale) ve Deception Point (İhanet Noktası). Ancak hemen belirtmeliyim ki bu kadar fazla ayrıntı içeren bir kitabın beyazperdeye aktarılması  o kadar kolay ve kabul edilebilir olamıyor. Bir dönem herkesin okumak için sıra beklediği kitaplar serisinin son üyesi 2009 yılında piyasaya sürülecekti. The Solomon Key (Süleyman’ın Anahtarı) adlı kitap benim de merakla beklediğim bir roman. Ancak 15 Eylül 2009’da satışa sunulacak olan diğer romanı The Lost Symbol(Kayıp Sembol) oldu. Eminim diğerleri kadar o da sürükleyicidir. Bu kadar çok bilgi içeren kitapları filmi izleseniz de izlemeseniz de mutlaka okuyun. Zaten birine başladıktan sonra diğerleri için bekleyemeyeceksiniz.

Warner Bros ve Etohum katkılarıyla gerçekleşen bir ön gösterimde izleme fırsatı bulduğum Angels&Demons filmi beni biraz şaşırttı.Kitapta uzun uzadıya anlatılan karşıt madde oluşumu filmde o kadar az detayla gösterilmiş ki bana göre kitabın en heyecanlı kısımlarıydı. Tom Hanks Yine başrol tabii. Yine de Davinci Code ile izleyicilerin yeteri kadar beğenisini toplayamayan Tom Hanks, bu filmdeki birkaç hareketli sahne ile biraz sempatileri toplayacağa benziyor.  Fevkalade bir performans diyemiyorum. İlk filmde Amelie filminden de hatırlayacağımız Audrey Tautou bu filmde Tom Hanks’e eşlik edemedi. Ancak Profesör Robert Longdon(Tom Hanks)’a eşlik eden Ayelet Zurer(Vittoria Vetra) filmde gösterdiği iyi performansı ile sahneyi doldurdu diyebiliriz.

Görsel olarak çoğu insanın da kitapta hissedebileceği karanlık sahnelerle dolu idi. Ki bu açıdan bakıldığında kitapta anlatılanları yansıtıyor. Ancak herkesin dimağında farklı şekillerde oluşan hayali tek bir kişinin penceresinden görmek haliyle biraz can sıkıcı. Neyse ki üzerinden uzun yıllar geçtiği için bütün detayları hatırlamıyordum. Belki de Davinci Code filminde yaşanılan hayal kırıklığı bu yüzdendi. Henüz çok taze olan hayalleri bir başkasınınki ile yer değiştirdik.

Filmin ve kitabın konusu;
İllüminati(Aydınlanmış Olanlar anlamına geliyor) tarikatı, kilise ile anlaşmazlık söz konusu olduğunda bilimin dinin dogmalarından kurtulması gerektiği inancını savunan bir topluluk olarak Galileo döneminde ortaya çıkıyor. Bir çok sanatçı, ressam, heykeltıraş da bu tarikatın üyeleri arasına katılıyor. Yıllar sonra yeniden ortaya çıkarak Vatikan’a bir saldırı düzenlemeyi planlıyorlar. Olayları ilginç bir hale dönüştürmek için gizemli bir roman olarak okuyucuya ve izleyiciye sunuluyor.

Genel olarak film hakkında verebileceğim detaylar bunlar. Malumunuz henüz ülkemizde vizyona girmedi. Şimdiden tüyo vermeyelim. ABD ile birlikte ülkemizde 15 mayıs 2009’da vizyona girecek olan Angels&Demons filmi mutlaka izlenilmesi gereken kült filmlerden biri olacak.

Umarım arayı açmadan Deception Point (İhanet Noktası) de DVD arşivleri arasında yerini alır.

Filmin Web sitesiBu yazıyı paylaş
Paylaş

12 Replies to “Angels&Demons(Melekler ve Şeytanlar) Film Eleştirisi”

 1. filmi dün izleme fırsatım oldu yaklaşık 3 yıldan beri bu filmi beliyordum , çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim nedenlerini şöyle sıralayayım :

  1.Kitapta anlatıldıgı gibi CERN de gecen olaylar çok ama çok kısa tutulmuş ve CERN in patronu olan Kohler gibi bir baş karakter filmde canladırılmamıştı..

  2.Kitaptaki olayların kurgusuyla filmdeki kurgu büyük çoğunlukla değiştirilmiş ve kitaptan okuyarak aldıgımız zevki malesef görsel anlamda sinemada alamadım şahsen ..

  3.R.Langdon ABD den direkt romaya gidiyor hiç CERN e uğramamış bile…

  4.Ve tabi ki yine kitapta baş karakterlerden olan Haşhaşin yani suikastalrı yapan adam , kitap anlatıldığı gibi tasvir edilememiş ..Filmde gözlüklü gayet sıradan hiç bir çekiciği olmayan bir adama vermişler rolü.Halbuki ilk filmde ki Silas kitapta anlatıldıgının aynısı sinemaya uyarlanmış ve onu canlandıran aktör mükemmel bir performans sergilemişti..kitapta bu suikastçıyı Longdon öldürüyordu ama sinemada ise suiakastçı bir suikasta kurban gidiyor bir arabanın havaya uçurulmasıyla!

  5.Dört kardinalin hepsi kitapta öldürülüyor ancak filmde son kardinal kurtarılıyor ve yeni papa o oluyor , kitapta anlatılan bu değildi halbuki!

  6.Vittoria Vetra nın babası olan bay Vetra ile hiç ama hiç ilişki kurulmamış ve CERN patronu Kohler gibi o da filmde hiç işlenmemişti çok şaşırtıcı bir durumdu bu..

  7.Filmin en sevdiğim yanları ise bazı sahnelerde kullanılan efektler mesela karşı maddenin oluşumunda kullanılan efektler ve Vatikan Arşivlerinin oldugu bina yani mahal çok iyi tasarlanmıştı

  8.R.Longdon bir sonraki kiliseyi bulmak için kitapta anası ağlıyordu çözmek için , fakat sisnemada malesef Longdon un düşüncelerine bilgilerine o kadar az yer verilmiş ki sanıyorsunuz ki Longdon herşeyi eliyle koymuş gibi buluyor hiç zorlamıyor !Valla ben şüphelendim bi ara acaba tüm bu suikastlar Longdon tarafından mı organize ediliyor diye ki kitabı okumayan birçok insan da bu duğrultuda düşünecektir.

  neyse , iyisiyle kötüsüyle film sonunda geldi hayırlı olsun ama beklentilerimin çok altındaydı , bana sorarsanız DA VİNCİ nin ŞİFRESİ filmi kitaba daha özgü olaylarıyla ve karakterleriyle çok iyi yansıtılmış bir filmdi .. Kitap ve sinema uyarlama acısından Da Vinci 10 üzerinden 8 ,mELEKLER VE ŞEYTANLAR ise benden ancak ve ancak 10 üzerinden 3 alıyor…

  sizin yorumlarınızı da bekliyorum ,saygılar !

 2. @Zeki, değerli yorumun için teşekkür ederim. Benim de kitapta hatırlayamadığım detayları belirtmişsin. buradan kitabı yeniden okumam gerektiğini anladım.

 3. rica ederim uyuyang , keşke film daha kitaba bağlı şekilde anlatılsaydı ama olmamış 🙁 olsun , da vinci den aldıgım zevki bu filmde alamadım … çok eksik kalmış..

 4. Film, kitabı okumayanlar için iyi bir aksiyon filmi sayılabilir. Kitaptaki çoğu detay atlanmış ancak onlar da eklenseydi film gerçekten çok uzun olurdu diye düşünüyorum. Bu haliyle bile bana uzun geldi.

 5. evet çok mantıklı … yada her detaya değinip kısa kısa tutabilirlerdi…

 6. Filmi dün izledim , kitabını okuma fırsatını bulamadığım için kitabını bilemiyorum.Ancak film bana göre “mükemmel” denilecek gibiydi.Kitabını okuduktan sonra tekrar izleyip eksiklere bakacağım.

 7. bence kitaba yazık edilmiş. bu kadar kitaptan farklı başka bir uyarlamanın oldugunu dusunmuyrum. çok iyi bir yapımla harika bir film ortaya çıkabilirdi

 8. kitabı okudum çok beğendim ama filmi izlemeye fırsatım olmadı umarım birgün izlerim…

 9. bende arkadaşlara katılıyorum filmin kitaptan çok eksikleri var ama yinede iyi sayılır film neticede o kadar emek vermişler adamlar

 10. Açıkçası kitabıda çok beğendiğimi söyleyemem ama en kötüsü kitabı bitirip ertesi gün filme gitmek oldu benim için.Zeki’nin yazdığı gibi kitapla film arasında kalıyor insan.”EEE hani CERN,hani Kohler,ana gitti suikastçi” diyorsunuz.

  Yinede izlenebilir bir film.Özellikle kitabı okumayanlar için.

 11. ya bu fılm cok sacmalamıs izlerken cok sınır oldum ılk basında bıle karsımaddeyı bas bas konusuyorlar herkesın ıcınde halbukı kıtapta bunun cok gızlı oldugu ve sadece babası ve vıttorıanın bıldıgı yazıyordu cok vasat ve ıc bayıcı geldı ortasında kapattm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir