Antep Lezzetlerinden Katmer Böreğikatmer böreğiAntep’in lezzetlerinden yuvalama çorbasına ve kısıra el attıktan sonra şimdi sıra katmerine geldi. Bu lezzeti kolay kolay başka bir yerde tadamayacağınızı söylemek mümkün. Katmer aslında bir börek ama tatlı bir börek. Bizim oralarda rahmetli ananemden anneme miras olarak kalan kabak böreği gibi tatlı bir börek. Yapılışı oldukça kolay. Bu sabah kahvaltımıza eşlik edince tarifini vermek boynumun borcu oldu.

2 kişilik yapımı için malzemeleri sayacak olursak;

2 yufka, bir fincan süt, 2 tatlı kaşığı irmik, 50 g dövülmüş Antep fıstığı, margarin, sıvı yağ, şeker. Ha bir de pişirmek için teflon tava.

Önce süt ve irmiği cezvede, irmikler hafif kabarana kadar ısıtın. Kaynatmayın ama. Bu karışımı yufkanın tam orta kısmına gelecek şekilde kaşıkla yayın. Biraz margarin de sürün. Üstüne bolca şeker dökün serperek. Sonra güzelce gözlemeden daha büyük bir şekilde katlayın. Katladığınız kısmın üstüne Antep fıstığı dökün. Üzerine sıvı yağ ekleyin. Şimdi de gözlemeden daha küçük olacak şekilde katlayın. Kızdırdığınız ve margarinle yağladığınız tavaya katmerinizi koyun. Altını ve üstüne hafif kahverengileşene kadar pişirin. Diğer yufkaya da aynı şekilde muamele yapıp pişirdikten sonra yanına çayınız da hazırsa işte size 2 kişilik kahvaltı. Afiyet olsun.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

6 Replies to “Antep Lezzetlerinden Katmer Böreği”

  1. olsada yesek mi derlerdi” görüntü pörfekt” ya teflon tavamız yoksa (şaka şaka) tarif için teşekkürler.Böyle özel yiyecek tariflerin varsa yazarsan mutlu oluruz. Gaziantep sofralarından….

  2. Gaziantep kahvaltı kültürümüze ait olan fıstıklı katmeri biraz eksik tanıtmişsınız kanımca hamurun yoğurulma özelliği,açılma ustalığıve içerisine konulan kaymak,şeker,fıstığın muhteşem birleşimi fırından çıkınca verdiği eşşiz koku ve lezzetini burada anlatmamız zor galiba sizler en iyisi yolunuz Gaziantep’ e düştüğünde Zekeriya usta’ nın katmerci dükkanına bekleriz.Sağlık,başarı ve esenlikler dileriz.

  3. @Mehmet Bey , gerçekten de katmer böreğinin lezzetini anlatmak oldukça zor. Ancak Ben hamurunu kendim yoğuramadığım için hazır yufka ile yaptım. Bu tarif o yüzden aslından biraz uzaklaştı. Antep mutfağı dünya lezzetlerinden nadir olarak rastlanacak en güzel yemeklere sahip.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir