Başka Semtin Çocukları / Film Eleştirisibaska-semtin-cocuklari

Kozmopolit bir ülkede yaşıyoruz artık. Eskiden İstanbul için söylenirdi bu söz. Ama artık ülke genelinde de bunu söylemek mümkün.  Birçok dinden, dilden, ülkeden insanlarla karşılaşmak her daim mümkün. Bazen yakın çevrenizde yaşayan insanın hangi dinden olduğunu bile ayırt etmemizin mümkün olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğu kişiye göre değişir. Ama önemli olan kişilerin hürriyetlerine saygılı olabilmek.

Yukarıda lakırdısını ettiğim bu sözlerin sebebi “Başka Semtin Çocukları” filmi.Yönetmenliğini Aydın bulut’un yaptığı ve senaryosunu da Serkan Turhan ile birlikte kaleme aldığı filmin başrol oyuncuları arasında  İsmail Hacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Ertan Saban, Rıza Kocaoğlu, Eyşan Özhim ve Bülent İnal yer alıyor.

Bilge Elif Özköse ve Murat Kaya’nın daveti ile vizyona girmesinden 2 gün önce izleme fırsatı bulduğumuz bu film fazlasıyla eleştiri alacağa benziyor. Filmi öncelikle sanatsal anlamda ele alacak olursak; olumsuz eleştiri yapmak söz konusu değil. Özellikle de kamera arkasını izledikten sonra bir filmin aslında hiç de kolay çekilmediğini söyleyebiliriz. Güneş ışığı, yağmur sahneleri, savaş sahneleri vs. bunların hepsi için ayrı ayrı düzenlemeler yapılması gerekiyor. Yönetmen bu konuda oldukça başarılı bir işe imza atmış. Oyunculuk bakımından Eyşan Özhim, İsmail Hacıoğlu ve Bülent İnal bu filmde favorilerim arasında idi. Ha bir de gösterdiği üstün performansı ile Ertan Saban’ı unutmamak lazım.

Filmin konusuna gelince; Ülkemizde göz ardı edilemeyecek bir gerçek olan Alevi ve Sünni ayrılığını ele alna bu filmin pek de olumlu sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum. İnsanları zaten halihazırda birbiri ile çatışma dürtüsünü daha da artıracağı aşikar. Filmden dönerken  sonu için haddim olmayarak başka bir senaryo düşündüm. Keşke böyle bitse idi demeden edemedim. Tabi herkese göre değişecek olan yorumlama özgürlüğü bana bunları söyleme rahatlığını veriyor.

Kısaca konusuna değinmek gerekirse Alevi bir delikanlının Sünni bir ailenin kızına aşık olması ve  bu aşka kendilerinden gayrı herkesin karşı çıkması ile yaşadıkları iç ve dış gerilimi anlatıyor. Pek tabi bunun sonunda acı veren ölümler gerçekleşiyor.  Hepimizin yakın çevresinde çokça yaşanan bir hadisedir aslında bu! Neyse ki ölümle sonuçlanan pek azı var. Çok iyi anlaştıkları ve birbirilerini sevdikleri halde kaderimiz deyip ayrılığı göğüsleyen arkadaşlarım oldu benim de. Bu bir suç mu? Hayır! Aksine yeteri kadar hoşgörülü olunabilse büyük bir adım aslında.
Genel itibari ile filmin üzerimde bıraktığı etki için harika şeyler söylemiyorum belki ama ülkemizin kanayan yarasına dokunduğu için ve bunu bir şeyleri saklamaya çalışmadan başardığı için film ekibini kutluyorum. Son olarak yineliyorum. İnsanları şiddete yöneltmek maalesef bu yaraların kapanmasına değil daha fazla derinleşmesine sebep olur. Ben bu satırları bile yazarken  birilerini gücendirmeme çabasında hissediyorsam kendimi herkesten bunu beklemek istediğimdendir.

Film küfürlü sahneler içermektedir ve 13 yaşın altındakiler için uygun değildir.

Filmin internet adresi: http://baskasemtincocuklari.com/
Vizyon tarihi: 24 Nisan 2009
Süre: 1 saat 35 dakikaBu yazıyı paylaş
Paylaş

7 Replies to “Başka Semtin Çocukları / Film Eleştirisi”

  1. ya kardeşim filminize ödül getiren sanatçıyı neden görmezden geliyorsunuz anlamıyorum biz görmek istiyoruz nerde volga sorgu???

  2. bence filmi çok destekleyen kişilerden biri bülent inal her zamanki gibi süper

  3. bencede ipek arkadasım bülent inal her zamanki gibi süperdi benim gözümde türkiyenin en iyi oyuncusu bülent inaldır yabancı olarak lena headeyi begeniyorum ve bülennt inalla bir sinema filminde bulussalar harika olur polis filmi gibi muhteşem ikili olurlar

  4. Tebrikler.Alevileri bu kadar aşağılayan bir film daha izlemedim. Ellerinde şişeler.silahlar, …vs. Kankanın ablasının saçma sapan ilişkisi, karşı taraf Hak yolunda Aleviler ne yolunda(!) .Hayır hayır böyle bir yaşantı olamaz.Gündüz saatinde ağaç altında rakı muhabbeti yok böyle birşey. Herşey çok saptırılmış.Emeklere yazık. oyunculara yazık…Bu benim yorumum.Bizleri çok yanlış tanıtmışsınız.

  5. kesinlikle begenmedigim birsey biz alevileri kötü göstermisler. asla böyle seyler olmamasi lazim buna nasil izin verdiler anlamis degilim. yazik gercekten. zeynep özkan arkadasima katiliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir