Ben bir dünyayımBen bir dünyayım. Hem de içinde her şeyi barındıran koskoca bir dünya. Yıllar birbirini kovaladı. Yaş geldi nerdeyse yarıya. Bu zaman kadar anladım ki hiçbir şey anlamamışım. İnsan küçük bir dünya ama içinde her türlü duyguyu azımsayabilen, yadırgayan, içselleştiren, durgun bir ırmak gibi süzülen, dik yamaçlardan kendini aşağıya bırakan, yaşadığı her acıyla bugünü dünü aratan, bildiklerinden şüphe eden, her adımda yere biraz daha sağlam basan, bastıkça ardında kırılan ve bir daha geri dönemeyeceği kırılan merdivenlere bakarak yol almaya çalışan, günahlarına nedamet etmeyi, sevaplarıyla övünmemeyi öğrenen, attığı her adımda geriye bir iz bırakan, ve yaşamı kendisine emanet edilen bir dünya insan.
Ne kadar yaşar ki bir insan ömründe? Kaç gün? Kaç yıl? Ya da kaç dakika? İnsan ömrünün hangi zaman diliminde ben yaşıyorum diyebilir? Yaşıyoruz ve her an nefes alıyoruz. Bu nefeslerin hangisinde durup düşünüyoruz yaşıyor muyuz diye?
Kimine göre yaşamak kadehin dibine vurmak, kimine göre bebeğine ilk lokmasını vermek, kimine göre ailesine mutlu bir yuva kurabilmek, kimine göre kaçış, kimine esaret, kimine iş, kimine aş, kimine ise aşk…
Ne çok insanla karşılaştım bugüne değin. Kimi büyük yer ayırdı hayatımda kendine, kimi ise bir rüzgar olup uçup gitti. Hepsi bir dünya idi. Ama benim bilmediğim dünyalar. Hepsi kendi dünyalarında mutlu ve mutsuzlardı. Bazılarına kendim gibi üzüldüm, bazılarına oh olsun dedim. İnsanım bunu öğrendim. Öfkemi sindirdim. Kalbimi demlenmeye bıraktım. Sevinçlerime ve kederlerime karşıdan baktım. Saatlerce, günlerce, aylarca, yıllarca… ve hepsi benden bir parça, benimle birlikte büyüdüler.
Bu girizgah yeniden nefeslerimi saydığımın bir ifadesi olarak yaşama sarılışım, hüzünlerimi ve sevinçlerimi sevdiğimin bir göstergesidir. Yazmayı özlemek bile bazen keyif veriyormuş. Özlemlerimi biriktirdim. Şimdi yeniden kavuşma zamanı…Bu yazıyı paylaş
Paylaş

4 Replies to “Ben bir dünyayım”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir