Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesibenjamin-buttonZamanı Geriye Döndürebilir misiniz?

Warner Bros Picture’ın  yapımını üstlendiği Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi(The Curious  Case of Benjamin Button)’nde   bu mümkün. Ülkemizde 6 Şubatta vizyona girecek olan filmin yönetmen koltuğunda David Fincher var. Eric Roth ve Robin Swicord ise senaryoyu kaleme alanlar. Filmin oyuncuları arasında Brad Pitt, Cate Blancket, Mahershalalhashbaz Ali,  Julia Ormond, Elias Koteas, Traji P.Henson, Jason Flemyng, Tilda Swinton, Jared Harris, Elle Fanning başrolleri paylaşanlar. Ama oyuncu kadrosu oldukça geniş bir produksiyon olduğunu belirtmek gerek. Golden Globe’da (Altın Küre)  5 dalda aday gösterilmiş. Bunlar ;
En iyi film
En iyi yönetmen (David Fincher)
En iyi erkek oyuncu (Brad Pitt)
En iyi senaryo (Eric Roth)
En iyi müzik (Alexandre Desplat).
Muhtemelen Oscar adayı olarak da aynı -hatta daha fazlası da olabilir- dallarda adaylıklarını göreceğiz.

Filmin kısaca konusu
Birinci Dünya Savaşı büyük  kayıplara ve sarılması mümkün olmayan  yaralara sebep olmuş, yıkımı ağır olan bu savaşta, bir saatçi yegane oğlunu kaybetmiştir. Acısını dindirebilmek için tren istasyonuna asılmak üzere devasa bir saat yapmıştır. Saatin açılışına dönemin Başkanı Theodore Roosevelt bile gelmiştir. Ancak bu saat tersine işlemektedir. Saatçi zamanın geriye akmasını sağlamak  ve oğluna kavuşmak için bu şekilde dizayn ettiğini söyler ve kayıplara karışır.
Savaşın sona erdiği gün kutlamalar yapılırken bir bebek dünyaya gelir. Bu bebek saatin tersine işlemesi gibi, yaşlı doğacak ve giderek gençleşecektir. Doğumu sırasında annesi hayata veda eder,  babası Thomas Button bebeğin yaşlı görüntüsünden korkar ve onu  yaşlılar evinin kapısına bırakır. Benjamin yaşlılar arasında büyüyerek yetişkinlikten ergenliğe doğru yol almaya başlar. Ancak zamanla kendisinde bir sorun olduğunu  anlar ve kendi hayatını kurması gerektiğine karar verir.
Hayatının büyük bir kısmını deniz aşırı ülkeleri dolaşarak geçirir. Ancak ne kadar kadınla beraber olursa olsun aklında sadece çocukluk aşkı Daisy vardır. Daisy de aynı duyguları onun için hisseder.  Fakat bu aşklarını yıllar sonra yaşabileceklerdir. O da kısa bir süreliğine.  Biz ise bu aşkı Benjamin button’un kendi kaleminden, Daisy için yazdığı günlükten öğreniyoruz.

Filme dair notlar
159 dakika boyunca sıkılmadan izleyeceğiniz ender filmlerden biri olan Benjamin Button’da kısa bir süreliğine de olsa izlediğimiz savaş sahnelerinde daha önce izlediğim filmlerde görmediğim bir teknik dikkatimi çekti. İlk defa bir kurşunun üzerime geldiğini hissettim.  Ve filmi izlerken acaba kamera önüne kurşun geçirmez cam koyularak mı çekildi diye düşünmeden edemedim.

Filmde Brad Pitt ve Cate Blanchet’ı ararken bir hal oldum.  Her ikisi de çocukluk çağından yaşlılık çağına kadar ekranda görünen bir karakteri canlandırdıkları için, kendilerinin ne zaman karakteri teslim aldıklarını tespit etmek benim için oldukça zor oldu.  Baby Face, Brad Pitt yaşlı rollerini seviyor mu bilinmez ama beyazperde onu bu haliyle seviyor. Gelelim Cate Blanchet’e. Bu kadın fevkalade bir güzelliğe sahip. Ya da o kadar iyi makyaj yapılıyor ki 40 yaşında bile perdede göz kamaştırıyor.  Ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir ki profesyonel bir oyuncu. Hatta öyle ki Aviator filmi ile yardımcı kadın rolünde Oscar’ı alarak mükemmel bir şekilde kanıtlamıştı.

Filmde  inceden inceye serpilen espriler bu tuhaf hikayeyi dinlerken sizi gerçekten neşelendiriyor. Button’s Button beni ençok güldüren nükteydi.

Söylemeden geçemeyeceğim bir husus filmin süresi… Her ne kadar sıkılmadan izlesek de bu kadar uzun olmasının çok gerekmediğini düşünüyorum. Ufak tefek gereksiz ayrıntılara takılarak filmin süresinin uzatılmasına takılmak, üzerinde çok da durulmaması gereken bir ayrıntı belki ama… yine de bi sonraki filminde Fincher’a tavsiyem olsun bu da 🙂

Teşekkür Notu
Warner Bros’un blog yazarlarına basın gösterimi için davetiye göndermesi vesilesiyle filmi, City’s Nişantası Avm’de,  blog camiası ile birlikte izledik. Kendimi ilkokulda gezi otobüsünde gibi hissettim. Hani okulda gördüğün formalı arkadaşını, sivilde ilk defa görürsün ya o hesap. İnternetten hakkında bolca bilgi edindiğin ama gerçek hayatta ses tonunu bile bilmediğin insanlarla bir araya gelmek…
Duygu Kutlu’ya, bize bu organizasyonda yer almamızı sağladığı için teşekkür bile etmeden yazıya noktayı koymak büyük kabalık olur değil mi?

Filmin Web sitesi
Warner Bros
İmdb puanıBu yazıyı paylaş
Paylaş

13 Replies to “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi”

 1. gerçekten çok güzel özetlemişsin 🙂
  okuldaki arkadaş konusuna katılıyorum, seninle tanışmaktan da çok memnun oldum 🙂
  sevgiler..

 2. çok fazlasıyla etkilendiğim söylenemez ..
  filmin konusu her ne kadar ilginç ve olağan üstü olsada brad pitt ve cate blanchett ustalıkla bu filmi izletilebilir hale geirmişler … yinede emeğe saygı ..

 3. Bu filmi izledikten sonra hayata dair bir kaç nükte yakalayamamış insanlara hayatta başarılar diliyorum.En iyi erkek ,en iyi kadın ve en iyi yönetmen oscarları neredeyse garanti denilebilir.Seven ve Fight Club’tan sonra Fincher’in insanları durup düşünmeye sevkeden bu denli akıcı, dengeli ve görsel açıdan harika denebilecek bir film yapmış olması Fincher hayranlarını oldukça tatmin edecektir.

 4. Geçen gün izledim ben de. Uzun ama (gerçekeştirilemeyen hayallere sahip insanlarla) kendini izlettiriyor. Bir insan yaşlı doğabilir mi? Yaşlı doğup bebekken ölüyor. Ölümün en masum hali belki de Benjmin Button’un vedası.

 5. film her ne kadar uzun olsada gerçekten izlenilmesi gereken bir yapıt.siz,siz olun ne yapıp edin “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” filmini mutlaka ama mutlaka izleyin.filmi izleyenler için ufak bir dipnot:”eger bu film tadı damağımda kaldı”diyenler varsa;yakında ülkemize “Seven Pounds” adında bir film gelecek.inanın en az bu film kadar başarılı ve adından bahsettirecek bir yapıt.kim bilir belki bu filmi daha çok seveceksiniz.

 6. Bu harika herkese tavsiye ederim tek nokta biraz uzun brad pitt zaten başlıca bi harika ama filmin sonunda ağladım çooook güzel bi film ama sonunu mutlu bitirselerdi keşke şmdiye kadar en sevdiğim film buydu bundan güzelide olamaz

 7. bu filmi beğenmeyenlere recep ivediği tavsiye edebilirim . YOK BÖYLE BİR FİLM…

 8. bence bu film güzel olmuş.güzel olmasının sebebi ise diğer film senaryolarından daha ilginç olması.gerçek hayatta tabbikide böyle birşey olamaz ama bazı hayali düşüncelerle insan böyle filmlerden mutluluk alıyor ve beyeniyor.bu fim bana göre çok güzel.her hikayenin sonunda mutlu son vardır ama bu hikayede yani senaryoda mutlu son olmadı.belki insanların filmi beğenmeside bunun gibi değişikliklerin olmasıdır…….. =)
  bu arada herkese tavsiye ederim mutlaka izleyin size birşey katmayacak belki ama sizin için iyi olacak ve sizinde beğeneceğinizi düşünüyorum.çok uzattım =} :~) <3

 9. İzlediğim en iyi film 10/10 veriyorum =))
  izledikce insanın duyguları alt üst oluyor BENJAMİN ve DAİSY in aşkları insanı derinden etkiliyor …

 10. izlediğim en iyi film

  izledikce insanın duyguları alt üst oluyor BENJAMİN ve DAİSY in aşkları insanı derinden etkiliyor10/10luk bir film

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir