Bilinçli Gıda Tüketimi İçin Dikkat Edilmesi Gereken HususlarSağlıklı tüketim

Herkes markette gezerken alacağı ürünü alır ve çıkar. Ancak ürün etiketi okumak adeti birçoğumuzda yoktur. Tıpkı  okur sever bir millet olmadığımız gibi. Bazen  son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü bile tüketmişizdir. Gerçi süpermarketler küçük bakkalların yerini almaya başladığından beri raflarda son kullanma tarihi geçmiş ürünü bulmak zorlaşsa da halen ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor.

Ürün etiketi okumaktan kastım sadece son kullanma tarihi değil. Son kullanma tarihinin yanında üründe olması gereken birkaç etiket daha var. Özellikle HACCP etiketi. Ne demek  HACCP? (okunuşu hasip) HACCP : Hazard Analysis & Critical Control Points “Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası” Adından da anlaşılacağı üzere üretim sırasında gıda maddesine ya da ambalajına herhangi bir bulaşma olmasına karşı alınacak önlemlerin bütününü kapsıyor.

Üretim sırasında çeşitli bulaşmalar meydana gelebilir. Bunlardan en önemlisi mikrobiyal yüktür. Ürün yeteri derecede ısı ile temas etmezse mikroorganizmalar kısa sürede gıda üzerinde üreyebilir. Bazen de toksin üretebilirler. Ve üretilen toksik madde zaman zaman insanın ölümüne dahi yol açabilir. Diğer bir bulaşma da fiziksel kirlerdir. Aslında fiziksel kir insanın herhangi bir şekilde zarar görmesine yol açmasa da üretim koşullarının etersizliğinden kaynaklandığını ispat etmektedir. Misal yaptığını yemeğin içine saç girmiş olması sizi tiksindirmeye yeterli olur. Halbuki bazen kendi saçınız ağzınıza girer ve hiç iğrenmeden onu ağzınızdan çıkarırsınız. Ama yine de bu sizin yaptığınız yemeği uygun koşullar altında yapmadığınızı gösterir. Bunun için evde önlem olarak bir eşarp bağlamanız yeterlidir. Ancak fabrika koşullarında bunun yerini mutlaka bone almak zorundadır. Fiziksel kirlerin önemine de değindikten sonra Haccp’e geri dönelim.

Bu etiketi gördüğünüz takdirde bilin ki üretim aşamasının bütün bölümleri kontrol altına alınmış ve son kullanıcı ürünü gönül rahatlığıyla tüketebilir. En azından ben öyle umuyorum ki bütün Haccp etiketli ürünler böyle olmalı.
Son yıllarda Haccp etiketini içinde barındıran diğer bir etiket  İso22000. Bu Haccp’in yanında üretim standartlarının dünya standartlarıyla aynı olduğunun bir belgesi.

Bir diğeri “℮” simgesi. Bu çoğu zaman yanlış bilinmekte. Bir kutu ayçiçeği yağı düşünün. Kutunun içinde 12 adet  1 litrelik yağ var. Ancak kimisi 998 ml,  kimisi 1002 ml, ama toplamda hepsi  12000 ml. Kısaca bu simge bir parti üretim sırasında bütün tekil ürünlerde eşit olmasa da bütün olarak düşünüldüğünde  gramdan ya da adetten çalınmadığını gösteriyor.
Temel olarak bunları bilmeniz sizi az da olsa bilinçli tüketici yapar. Son olarak tekrar hatırlatalım:

Son kullanıcının kontrol etmesi gereken temel 3 şey,

-Son kullanma tarihi
-Haccp etiketi
-“℮” simgesi.
Dikkatli alışverişler…Bu yazıyı paylaş
Paylaş

One Reply to “Bilinçli Gıda Tüketimi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar”

  1. Yazınız için teşekkürler. Yazınızda da belirttiğiniz gibi alacağımız birşeyi kontrol etmeden marketten alıp çıkıyoruz. Birazda toplumumuzda, Sakınılan göze çöp batar” önyargısı fazlasıyla oluşmuştur. Ya da tabir-i caizse “Atın ölümü arpadan olsun” Keşke televizyonlarda,okullarımızda sizin bu yazınızda dile getirdiğiniz noktalar üzerinde daha çok durulsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir