Blog incelemesi: miray defteriamigurumi mustakwww.strawberry.typepad.com Miray adlı okurumun blogu. Bir inceleme yazısı olarak sitesini evirip çevirelim.

Kendisi yerinde duramayan bir karaktere sahip olacak ki, 3 kolonlu bir temadan oluşan blogunda kolonlar sürekli yer değiştiriyor. Bir hafta bakıyorum , okuduklarım kısmı sağda, diğer hafta solda. Bu okuyucuların genelde pek hoşuna gitmeyen bir şey. Bunun dışında özellikle tasarımını kendisinin yaptığını düşünürsek başarılı sayılır. Sitede daha çok yaptıklarına yer veriyor. Hem de kitap gibi ayrıntısıyla. Okuyucu bu konuda kesinlikle tatmin oluyordur. Ki ben anlatımını seviyorum. Oldukça doğal ve bilgi içerikli. Fakat yinede konuların tamamını sayfada yayınlaması biraz sinir bozucu.  Bitmek bilmeyen sayfa aşağı uzadıkça uzuyor. Hani sanki bir yerinde kesse de devamına link verse daha iyi olacak gibi.

Google reklamı sitede gözü yormayan ve kazara tıklamalara engel olacak bir yere yerleştirilmiş. Bu okuyucular için sevimli ama kendisi için götürüsü nedir bilemem. Zaten o bu işi para kazanmak için değil kendisi için yapıyor. İlerde bir gün okumak için. Ancak son zamanlarda okunuyor olmanın da hoşuna gittiğini ben sezebiliyorum. Mutlaka bütün yazılar okunmak için yazılır kanaatimce.  Son günlerde yazdıklarında biraz daha kişisel düşüncelerine duygularına yer vermiş. Bu da demek oluyor ki Miray artık yazıyor.

Alan adı benim kendisine uzun zamandır söylemek istediğim bir şeydi. Nihayet kendisi bu konuda güzel bir karar almış ve güzel de bir alan adı ile 21 nisanda www.miraydefteri.com ile huzurlarımıza çıkacak.
Belki de yeni bir temayla da kökten bir değişiklik yapması mümkün. Dedim ya yerinde duramıyor.  Eğer yeni bir tema ile karşımıza çıkacak olursa biraz farklı renkler kullanmasını tavsiye ederim. Arka plan rengi biraz insanın içini boğuyor.

Yaptıklarını yazıyor demiştik. Neler yapıyor da yazıyor? Neler yapmıyor ki! Özellikle keçe konusunda oldukça marifetli bir kızımız. Elinden her iş geliyor maşallah. peki sadece keçe mi? El becerisi deyin, o size ne isterseniz ayrıntılı tarifini versin. Ansiklopedi gibi kız. Miray’ı 10marifet.org’dan tanıyorum. Umarım sadık bir okuyucum olarak kalır.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

4 Replies to “Blog incelemesi: miray defteri”

 1. Ehem utandım 🙂
  Yorumların için çok teşekkür ederim (L) Şimdi iznin olursa becerebildiğim kadar ben sitedeki hataları açıklayayım.
  Öncelikle kolonların yerleşimi konusunda haklısın. Son yazımda da bahsettim Typepad etrafıma kalın çitler örüyor. Aklımdaki görüntüye asla ama asla kavuşamıyorum. “Devamı…” linki de bunlardan biri.
  Yeni yapılacak sitede herhangi bir blog sistemi üzerinde editleme yapılmayacak. Orasının kodları en başından yazılacak. Böylece benim görmek istediğim bir siteye kavuşacağım en önemlisi…
  Google reklamları göze batsın istemedim. Aslında dürüst konuşmam gerekirse ben Google reklamını para kazanma amaçlı koymadım. Sayfalarda yer alan içeriklere göre bazen çok hoş ve olaya tam oturan reklamlar geliyor. Bir gün eyeleti -ayakkabıların bağcık geçirme yerlerinde olur genelde demir, türkçesi balık/kuş gözü diye biliniyor- nereden alabileceğimi buldum mesela. O reklamların durma sebebi bu. Ha ne kadar getiriyor dersen? Günde 1 $ ı bile geçmiyor çoğu zaman.
  Benim düşüncem şöyle: Herşeyden önce blog yazara aittir. Blog; yazarının yansımasıdır. Renkleriyle, harfleriyle anlatımıyla. İşte şu an ne yazık ki Typepad ile ben kendimi ifade edemiyorum. Temasını ayda bir değiştirmemin sebebi bu…
  Blog yazmaya ilk karar verdiğim zaman kendi denemelerimi yazma fikrimi aklımdan çıkartmıştım. Ben çok yazı yazan biriyim aslında. Sonra bir gün canım aklımdan geçenleri bloguma anlatmak istedi…
  Böyle işte :p

  Gerek buraya yazdığım her yazıda gerekse 10marifette yaptığım protestolarımda da inatla belirttiğim gibi ben seni okumayı çok seviyorum. Gözlemlerini, yazım üslubunu, bilgini. Seni takdir etmek bana kalmaz ama dedim ya ben seviyorum.

  Her gece http://www.uyuyang.com‘ a geldiğim zaman bir önceki yazı duruyorsa “tüh” lafı çıkıyor ağzımdan. Bazen kızıyorum kendime “her gün yazmak zorunda değil ki bir yaşamı var onun da ve sen nasıl bir hakla, nasıl bir bencillikle sürekli yazı bekleyebiliyorsun?” diye.

  Demek istediğim ve nasıl diyeceğimi toparlayamadığım bir sürü şeyin toplamını almaya kalkarsam becerebildiğim kadar:
  * Seni okumayı seviyorum.
  * Düşüncelerini seviyorum.
  * Yapmacık olmayıp “ben buyum işinize gelirse” havanı seviyorum.
  * Bu yazı için sonsuz teşekkürler. Gerçekten inanılmaz mahçup oldum 🙂

  Yeni yazı ne zaman gelicek 🙂

 2. analiz yeteneğine hayranız sevgili Uyuyang.
  Miray’ın sitesini severek okuyoruz, detaylı güzel anlatımlarına hayranız. kendi alan adıyla daha iyi olacak.

 3. merhaba uyuyang 10 marifetten tanıyorum siteni dolaşayım derken mirayın blogu çıktı karşıma.. nekadar da güzel anlatmışsınn. önce sonra şeklinde yeni alanında da bir değerlendirme yapmanı beklerim zira çok iyi hazırlanıyor beklieyip görücezz.. sevgiler buarada sana da

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir