Çok Film Hareketler Bunlar!Dün akşam Yusuf Esenkal’ın daveti üzerine Cevahir Megaplex Sinema’larında “Çok Filim Hareketler Bunlar”ı izledik. (Bundan sonra ÇFHB dediğimde filmden bahsediyor olacağım) Televizyonda izlediğim bir çok skeç için; “daha kaliteli” ve “güldürebilme olsalılığı daha yüksek” diyebilirim. Dikkat ettiniz mi ne dedim? Skeç! Film değil.  Evet evet isminin aksine bu bir film değildir. Bir belgesel tadında ÇGHB izledik. Bu açıdan baktığımda kendimi kandırılmış hissettim. Güzel bir komedi filmi izleyeceğimizi sanarak hüsrana uğradık.

Ama ben bu filmden yola çıkarak başka eleştiriler de yapacağım. Örneğin yine bir BKM yapımı olan “Neşeli hayat”. Yılmaz Erdoğan’ın artık sanat kaygısını bıraktığını fark etmek çok da zor değil. Vizontele’den aldığımız heyecanı Yılmaz Erdoğan’ın başka filmlerinde almak artık olası gibi görünmüyor. ÇFHB’de de bunu görüyoruz. Evet belki senaryoyu O yazmadı ama BKM Mutfak’ta öğrenim gören öğrenciler yazdı. Skeçler Tv ortamında olduğunda imkanlar biraz daha kısıtlı, iş biraz daha düşünmeye dayalı oluyor. Bu da vasat bir skecin üst seviyelere taşınmasına yardımcı oluyor. Ancak bu skeçleri sinema perdesine aktardığınızda sinemanın görsel nimetleri size düşünmek yerine alternatif aksiyonlar yapabilmenizi sağlıyor. Misal; insanların gülmelerini sağlayacak bir nükte yerine, görsel olarak şişirilmiş göz boyayan bir sahne ile bu açığı kapatabiliyorsunuz. Bu yüzden kandırılmışlık hissi artıyor. “Ben neden Tv de izlediğime para vereyim” mantığı ön plana çıkıyor.

Bir diğer nokta ise bir sahnenin haddinden fazla uzatılması. Komikti güldük. Eee? Uzatmanın alemi ne? Aynı duruma için fazla kaç kahkaha atabilirim. Bu arada saydım, toplamda 3 kahkahacık attım. Hem de 105 dakikalık bir komedi filminde. Hele de Yılmaz Erdoğan’ın bulunduğu sahne. Sakız gibi uzadıkça uzamış . Anlamsız diyaloglar örgüsü…
Bir başka konu da Büşra Pekin. Evet her ne kadar hayranları olduğunu bilsem de, sevmediğimi, beğenmediğimi yazmazsam olmaz. Başarılı mı? Ehh işte. Peki nedendir bu başrolleri Büşra’ya verme kaygısı. Bir bilsem! Bir de o iri bacaklarını her seferinde sergilemeye çalışmıyor mu? İnsan biraz estetik kaygısı taşır yahu! Daha fazla Büşra’nın kalın belini  ve iri bacaklarını görmek istemiyorum.

Bu kadar çok vurdum biraz da seveyim. Şunu açıkça söyleyebilirim. Bu bir skeçler silsilesi değil de film olsaydı, bu çocuklar şahane iş çıkarmış olabilirlerdi. Çünkü kalabalık bir ekip ve içinden çıkan bir sürü güzel fikir, aralarından seçilen en iyi fikir. Bu döngü sonucunda eğlence anlayışına yeni boyut kazandırdıkları bir gerçek. Hatta Scary Movie tadındaki birkaç bölümden oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Evet evet! Hatta bir sonraki filmin konusu bu olsun.

Diğer yandan nam-ı diğer “tabutçu” Bülent Emrah ve “Hıyarlı baba” rolüyle gönüllerde taht kuran Şahin Irmak’ın oyunculuğu için söylenecek söz bulamıyorum. Her rolü layıkıyla yerine getiriyorlar. Başarıyla… Bir de adam akıllı, sürekliliği olan bir rolde onları görsek daha mutlu olurduk.

Tv’de çıkan bir ÇGHB bölümünde müzikal yapabileceklerini en iyi şekilde göstermişlerdi. Ve bunu sinemaya da güzel aktarmışlar. Evet sizden bir müzikal yapmanızı da bekleyebilirdik. Gayet başarılı bir işti. Ama filmdeki tadı damakta bırakan yetersiz sahneler, müzikal tatmin duygumuza tavan yaptıramadı.

Geçişler çok iyi düşünülmüş ve oldukça yerindeydi. Yineliyorum görsel olarak oldukça verimli bir yapım olmuş. Sivrisinekler favorimdi…

Son olarak ben size filme gitmeyin desem çocukların ekmeklerine mani olmuş olurum. Ama çocuklar sizden de daha iyi şeyler bekliyoruz. Siz çok daha iyisini yapabilirsiniz. Hadi biraz gayret.

Filmin Künyesi
Oyuncular:  Aysegül Akdemir, Gülsüm Alkan, Emre Canpolat, Murat Eken, Burcu Gönder, Zeynep Ender Ige, Sahin Irmak, Hamdi Kahraman, Nazmi Kahraman, Metin Keçeci, Zeynep Kocak, Oguzhan Koç, Ersin Korkut, Pelin Oztekin, Bülent Emrah Parlak, Busra Pekin, Aydan Tas, Sevket Suha Tezel, Eser Yenenler, Metin Yildiz
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Senaryo: Murat Eken, Hamdi Kahraman, Zeynep Kocak, Oguzhan Koç, Metin Yildiz
Websitesi: http://www.cokfilimhareketlerbunlar.com/Bu yazıyı paylaş
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir