Doors Akademi’de bir pazarGeçtiğimiz haftalarda, Doors Akademi’de mini bir yemek yarışmasına katıldık. Yarışmada Becel Pratik ile birbirinden güzel yemekler yapıldı. Bu yarışmaya bizi davet eden Özge Akyel sayesinde güzel bir Pazar günü geçirdik.

Sabah çeşitli ikramlardan oluşan güzel bir kahvaltıdan sonra, yemeklerimizi yapmak üzere workshop mutfağımıza geçip kolları sıvadık. Sevgili dostum Şahika ile bir ekip oluşturarak “Çin usulü piliç kavurma” ve “biberiye soslu prenses karnabahar” adlı yemeklerimiz ile yarışmaya renk katmaya çalıştık.

yemeklerimiz ve biz

Yarışma sonunda evimize götürmek üzere bize hediye edilen Becel Pratik zeytinyağlı ve sade çeşitleri ile çoktan denemeler yapıldı bile.

Öncelikle yaptığımız yemekleri sırasıyla mini bir tarif ile özetleyeyim. “Çin usulü piliç kavurma”dan başlayalım. Ne kadar renkli sebzeniz varsa hepsini Jülyen olarak doğruyorsunuz. Biz elimizdeki malzemelere göre sarı ve kırmızı dolma biber, kabak, havuç ve soğan kullandık.

malzemeler

Göğüs etini de–elinizde but eti varsa daha güzel olur- aynı şekilde jülyen kesim doğruyoruz. Tavukları ayrı bir tavada sebzeleri ayrı bir tavada soteliyoruz. Tavuk sotelenirken içine bir miktar soya sosu ve köri ilave ediyoruz. Bir tutam karabiber de güzel bir çeşni oluşturur. Ben tercih ediyorum. Önce soğanı sonra diğer sebzelerimizi de soteliyoruz. Burada sebzelerin biraz diri kalması önemli. Ve sonrasında tavuk ve sebzeleri bir araya getiriyoruz. İster tabakta ister tencerede. Bizim için sunumun güzel olması oldukça önemliydi. O yüzden tabakta bir araya getirdik. Ve işte sonuç:

cin usulu pilic kavurma-biberiye soslu prenses karnabahar

Diğer yemeğimiz de “Biberiye soslu prenses karnabahar”. Bunu da sevgili Şahika maharetli elleriyle enfes bir şekilde hazırladı. Önce karnabaharlar bir miktar haşlandı. Parçalanmamasına dikkat etmek gerek. Haşlanmış karnabaharları önce yumurtaya bulayarak mısır unu ve fırınlanmış ekmek kırıntıları ile süsleyerek derince bir kapta kızarttık. Muhteşem bir görüntü ve lezzetle karşımıza çıktı.


Bütün bu yemeklerimizi tabi ki Becel Pratik ile yaptık.

becel pratik

Ve en güzel sunum ödülünü biz kaptık.

en güzel sunum ödülü

Yarışma sonrasında bir yemeğin fotoğrafı nasıl çekilebileceğini de güzel anlatımıyla Erkin Ön’den öğrenmiş olduk.

2013-05-05 13.09.27

 

2013-05-05 13.05.34

Sayın şefimiz Oğuz Demirelli’ye yemek yapma konusunda bilgi dağarcığımıza kattığımız bilgiler için de teşekkür ederiz.

2013-05-05 10.53.58

Bu güzel etkinlik sonrasında ise mini pikniğimiz ile Ayvad Bendi gezimiz günümüzü taçlandırdı. En kısa sürede mangallası kısmetse…Bu yazıyı paylaş
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir