Dr. Yaşar Karagöz ile teknik resimteknik resimTeknik resim bilmek bir ayrıcalıktır. Hele de Türkiye de bu işin tek profesörü olan (kendisi öyle diyordu)Dr. Yaşar Karagöz’den bu dersi aldıysanız kendinizle gurur duymanız için bile bu yeterlidir. Şahsen ben de onun öğrencisi olmakla gurur duyuyorum. Lakin aldığım    (-110)’ları da unutmuş değilim. Gıda mühendisliği teknik resim bilgisini her ne kadar gerektirmeyen bir bölüm gibi gözükse de çalıştığınız bir fabrikada her hangi bir makinenin arızalanması sonucu sizin teknik resim bilgilerinizle kırılan parçanın yapılabileceğini öğretmiştir size Yaşar hoca. Şimdi tüfenk icat oldu mertlik bozuldu hesabı autocad teknik resim dersinin yerini almış gibi gözüküyor. Her ne kadar cam sehpa altına ışıldak koyarak çizdiğimiz ödevler olsa da çok şey öğrendiğimiz bir gerçek. Hayatımda 0.5 ve 0.7 den başka uçlar olduğunu öğrendiğim derstir ayrıca teknik resim. Bir çivinin teknik resmini çizmek bir haftamızı alıyorken bir makine çizmek yıllarımızı alabilir tabii.

Yine bir zat-ı muhteremin dersindeyiz. 99-00 öğretim dönemi. Ramazan ayı. Öğrencilerden oruçlu olanlar, dilleri sarkmış, yorgunluktan ve açlıktan elleri kalem tutamayacak hale gelmişler. Herkes hocaya “yeter” isyanları içinde.. bir taraftan da bir güruh öğrenci gülme efektleri çıkarıyorlar. Tabi dersi  sevdiğimden olsa gerek hala çizmeye çalışıyorum. Eksen çizgisi diye bir şey vardır. Ve çizdiğiniz materyalin ana gövdesini bu çizgiye oturtmak gerekir. İşi en doğru şekliyle yapmaya çalışan ben yanımdaki arkadaşın çizdiğinin yanlış olduğunu görüp onu uyarıyorum. Sonra gülme efektleri çıkaran arkadaşlara biz de katılmış buluyoruz kendimizi bir anda. Ufak kahkahalarla atlatıldıktan sonra çizime geri dönüyorum ki bir de ne göreyim. Arkadaşın, eksen çizgisiyle ana gövde arasında yapmış olduğu yaklaşık 5 cm lik farkın kendi çiziminde 10 cm olduğunu fark ettim. Tabi bununla birlikte kahkahalar hızla artarak geri döndü. Diğer arkadaşlar da bize katılmaya başladı. İşte tam o sırada kendimi tabureden düşerken buldum. İşin ilginç yanı Yaşar Hoca benim düştüğümü görmeden diğer öğrencileri “az kaldı sabredin” diye teselli etmeseydi. Hoca arkasını döndüğünde ben çaktırmadan kalktım ve derse kıs kıs gülerek devam ettim.

Bu kadar çaba gösterilen bir dersten geçmemek olmaz tabi. Ama oldu. Finale 1 hafta kala deliler gibi çizmeye devam ettim. Hatta son gece bile uykusuz kalmak uğruna çizdim. Adam akıllı hazırdım sınava. 3,5 saatlik sınava. Ama o kadar uykusuzluğa dayanacak beden kalmamış ve sınavın ortasında sızdım. Ertesi yıl neyse ki ödevlerden geçtiğim için derse tekrar devam etmek zorunda değildim. Finalden rekor bir not “94” alarak ortalama “86” ile dersi verdim.

Değerli autocad öğrenen arkadaşlar bir de elle çizmeyi deneyin de görelim. İşin profesyonelleri hariç 🙂Bu yazıyı paylaş
Paylaş

13 Replies to “Dr. Yaşar Karagöz ile teknik resim”

 1. Meslek lisesi 2 sınıf öğrencisi elektrik devreleri açık kapalı devreleri teknik resim dersi alarak çizmek istiyor. bizimle irtibata geçiniz
  7-24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANIŞMANLIK, KİŞİSEL GELİŞİM ve EĞİTİM HİZMETLERİ Rıhtım cad. Tayyareci Sami sok. Çamkök İşhanı No:8 daire:8,Sahilde Kızılay ve Saray Muhallebicisinin arka paralel sokağı KADIKÖY 05057675885-05333738123-02163476003
  Assoc. Prof. Dr. Ekrem Çulfa

 2. Sayın Ekrem Çulfa herhangi bir şekilde Teknik resim dersi vermiyor ya da almıyorum. Sanırım yanlış anlaşılmış. Lütfen iletişim bölümünden irtibata geçiniz.

 3. ya abiler ben özgür endüstri meslek lisesine makine bölünündeyim acaba teknik resimmi secsem mi yoksa bilgisayarlı makine mi hangi dalı secsem yardımcı olurmussunuz ??

 4. Özgür öncelikle “abla” daha uygun olur. Sonrasından da ben endüstrş meslek lisesinde okumadım ama tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki; bilgisayarlı makine daha avantajlı olacaktır.

 5. slm arkdaş yazdıkların çok güzel ama autoced 1 haftalık işi bir saat e indiriyor dahaneler neler mesela makinap destap autoced den daha iyi hazır vida filan var artık zaman vakit zamanı bir adam çaracağın zaman sana ne kadar süreceğine göre sana hesap çıkarıyor deyilmi işde autoced in faydası bu

 6. merhaba ben serdar
  arkadaşlar bana kalırsa bilgisayarlı makineyi seç zaten cnc nc tezgahlar bilgisayarlı makine yerine geçiyor ama şuda var tabii normal makinedede kalıp işi çok yaygın oldukçada iyi para getiren bi meslek resim olayına gelince proğram çalışıcam diyosan CATIA çalış çizimde son noktadır 3dmax AutoCAD proengineer trdimax maya bunlar yanında fıs kalır ama tridimax CATIA dan tek üstün özelliği animasyonu çok iyi yapması şunuda söyleyeyim CATIA da yok yok solidworks de iyi ama bunu öğrenirsen CATIA yıda öğren hayatında sana başarılar diliyorum :=)

 7. eskişehirde makine müh. öğrencisiyim.teknik resim (elle çizim) dersi alıyorum.ders verebilecek bir kurum ya da kişi bilen var mı?

 8. İSTANBULDA ENDÜSTRİ MÜH. ÖĞRENCİSİYİM TEKNİK RESİM (BİLGİSAYARLA) DERSİ ALIYORUM.BU DERSİ SEVMEK İÇİN NE YAPMALIYIM:-(

 9. ya ben bu dersle ilgili görsel anlatımlar ve ya kitaplar arıyorum nerden bulurum

 10. Merhaba Arkadaşlar,

  Autocad, Solid works ve el ile teknik resim, tasarı geometri ve tasarım dersi veriyorum. İlgilenenler e-posta ile bilgi isteyebilir.

  aktayca@yahoo.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir