Eski Bir Şarkınota.jpgMeşhur  1milyoncuları bilmeyeniniz yoktur. Birkaç yıl önce 1milyonculuğun gelişmiş versiyonu Tahtakale isimli bir dükkana gittim. Ne aldığımı neden gittiğimi hatırlamıyorum. Ama çok acele bir işim vardı. Dükkanda aradığımı bulup tam hesabı  ödeyecekken bir şarkı çalmaya başladı. Ve o şarkı benim daha önce severek dinlediğim ve sonra unuttuğum bir şarkıydı. Bir taraftan hesabı alelacele ödemeye çalışırken bir taraftan da şarkının sözlerinin bir an önce başlaması için dua ediyordum. Ama bitmeyen giriş müziği benim sözleri ve söyleyeni duymama engel oldu. Kasiyere dedim ki acaba çalan müziğin ne olduğunu biliyor musunuz? Hayır dedi. Peki cd kapağına bakabilir miyim? En yetkili kişiye sormaya gitti. O da hayır bakamaz demiş. Çok gizli bir şey belki de. Neyse sinirli bir şekilde orada aklımda kaldığı kadarını mırıldana mırıldana evin yolunu tuttum.

Ve müzik arşivimden daha önce sevdiğim bütün şarkıları ortaya döktüm. Ama maalesef bir türlü aradığımı bulamadım. Hatta aramalarım birkaç ay sürdü. Ve hayatın akışı içinde unutuldu gitti. Sonra günlerden bir gün Sezen Aksu’nun “Dansöz  Dünya” şarkısını dinledim  işte bu, aradığım şarkı buydu. Birkaç yıl ben bu şarkıyı o şarkı zannederek dinledim taaaa ki kına gecem için şarkılar ayarlamam gerekene kadar. Ama meğer giriş kısımları birbirine benzediği için ben İzel’in “Töre” şarkısını , Sezen’in “Dansöz Dünya’sı ile karıştırmışım. Şarkıyı bilenler şimdi diyecek ki bu kadar farklı şarkıları nasıl karıştırdın?  Yorgunluk, acele ve bir de sinir olunası bir kasiyer faktörü varsa karıştırmak normal. Yıllar sonra da olsa sevdiğim şarkıyı tekrar dinlemek güzeldi.Şimdi  o kasiyerin benim o şarkıyı dinleyemediğim yıllarıma borcu ne kadar? Kendimi onun yüzünden kandırmam ve şarkıyı yanlış hatırlamamdan dolayı yaşadığım özgüven kaybı nasıl telafi edilecek. Ne olurdu cd kabına baksaydım?Bu yazıyı paylaş
Paylaş

4 Replies to “Eski Bir Şarkı”

  1. Aaa yeni yazılar gelmiş 🙂 İnanılmaz sevindim 🙂
    Sezen Aksu denilince akan sular duruyor benim için.
    Yetkili kişi şu sebepten sana cd kabını göstermemiş olabilir: Korsan cddir. Korkmuştur. Benimde böyle bir anım var yani anı değilde o aklıma geldi 1milyoncuda kasaya yakın bir yerlerden bir şey alıyorum fonda da Serdar Ortaç çalıyor. Fakat pek tutmayan albümünden bir şarkı çalan. Bir hanım geldi kasiyere “Bu yeni albümü mü?” diye sordu. Çünkü şarkılar o kadar düzensiz çalıyor ki… Hani kadın on beş dakikadır içerde duruyor desek bu 15 dakika içinde dörder dakikadan üç şarkı dinleyip o an dördüncü şarkıyı dinliyor desek; çalan dört şarkı da farklı albümlerinden. Yani toplama bir cd. Daha da özeti korsan. Yasak mıdır bilmiyorum ama eskiden korsan cd almak -en azından yaşadığım bölgede- gizli kapaklı iş gibi yapılırdı. Elimizde öyle ulu orta dolaştırmazdık.

  2. TEK KELİME İLE “MUHTEŞEM” BİR ANI “HESABINI KİMDEN NASIL SORACAĞIMIZ BELLİ OLMASA DA…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir