Google “Favicon” Yenilendi

google_favicon_0109

Google yeni favicon için yarışma düzenlemişti. Yarışmanın sonucu belli oldu. Brezilya Campinas Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi  André Resente yeni tasarımın sahibi. Ancak Google birkaç ufak değişiklik yaparak son haline getirmiş. Bu yazıyı yazmamın sebebine gelince yarışmada ilk dört içinde 2 Türk’ün yer alması. Hadi Onur Demirsoy ve Yusuf Sevgen favicon tasarımlarında gösterdikleri başarı ile  gururumuz oldular. Kendilerini canı gönülden kutluyorum. Google blogda faviconun yine değişeceğinin de haberini veriyor. Meraklıları şimdiden kolları sıvasınlar.

2008’in 2. pr güncellemesi

pr 3

Geçtiğimiz gece 0-3 lük bir maçın skorunu bir türlü öğrenemeyen bir fanatik gibiydim. Pr güncellemeleri başlamış ve site birkaç kaynakta 3 gösteriyordu. İşte dedim nihayet. Google bana hakkım olanı teslim etti. Geçtiğimiz güncellemede beni boynu bükük çocuklar gibi bırakan google(pr=0) amca bu güncellemede bana bir sürü şeker verdi. Ve pr 3 bir blogun sahibi olarak gurur duydum tabii. Bu gururu niye duydum kime karşı duydum onu da bilmiyorum. Ama ben bu haberin gelişiyle hasta halimin nekahet döneminin hızla sona erdiğini biliyorum. Bu güncellemede bir çok kişiye cömert davrandı google. Açıkçası içimden bir his 3 olur ama 2 daha muhtemel bir değer gibi duruyordu. Bu bana şimdilik yazmaya karşı daha bir gayret kuvvet verdi. Daha iyi daha kaliteli yazılarda buluşmak üzere…(teşekkür google)

Gözlük sevdası

tek-goz.JPG Sayfamı indekslemekte gecikmeyen Google pagerank güncellemesinde bana biraz cimri davrandı. 0 olan pagerank 0 oldu. Henüz blogu açalı 1 ay oldu. Sanırım henüz kıvama gelmedi. Halbuki arama sonuçlarıyla gelenlerin sayısı bende sanki pr 2 olacakmış hissi uyandırmıştı. Neyse şimdilik belki de kendimi biraz daha geliştirmem için bir fırsat olarak görmeli ve önümüzdeki maçlara bakmalıyım.Pr artık her ay güncellenecek diye bir duyum aldım. Bakalım ne kadar doğru bir duyum. Önümüzdeki ay göreceğiz.Pr yükseltmenin en önemli yolu benzersiz içerik üretmekse ben de bu konuda devam etmeliyim. Continue reading »

Google ile memleket hasreti gidermek

maydanozExtreme Tracking raporlarından aldığım verilere sık sık bakıyorum. Google ile siteme girenler hangi arama sonuçlarından sonra bana ulaşmışlar bunları kontrol ediyorum. Şu ana kadar bu sonuçlardan çıkardığım sonuç, insan memleketinin her şeyini özlüyor. Nasıl mı?

Yurt dışından gelen ziyaretçiler genellikle “Antep usulü kısır”, “Antep kısır”, “kısır”, “Antep usulü” arama  sonuçları ile gelmişler. Nerde olursanız olun insanın memleketinin yemekleri her zaman insanın burnunda tütüyor. Çok şükür yine vatan sınırları içindeyim ama, yine kendi ailemden ata diyarından uzak olunca buraları da gurbet oluyor insana. Gerçi ben 9 yılımı geçirdiğim İzmir’i daha çok özlüyorum o ayrı. İzmir’in havası  bir başka güzel be! Henüz ocak ayında olsanız bile gördüğünüz güneş karşısında hayretlere düşüyorsunuz. İzmir’in yeşillikleri şöyle bol limonlu ohh mis gibi. Sadece onları yemek bile insanı doyurmaya yetiyor. O incecik sapları ile tazecik maydanozları  Gaziantep’tekilerle karşılaştırıyorum da  buradakiler sanırım hiç maydanoz görmediler. Markete gidiyorum birbirinden kalın saplı hangi maydonoz demetini alsam şaşırıyorum. Özellikle kış aylarında haftada en az bir defa pişirme alışkanlığım olan ıspanağa nerdeyse veda ettim. Bir kış bitmek üzere ve ben sadece 2 defa ıspanak pişirdim, o da binbir ısrarla… İnsan İzmir’de yaşadıktan sonra hiçbir yerde yeşillik yiyemiyor. Kuzu ıspanaklar offf of. İzmirliler bilirler bir de rokası meşhurdur. Her pidenin yanında mutlaka roka vardır. Her salatanın içine roka konur. Balık roka ile güzeldir. Acı gelir tadı ilk tadıldığında sonra ya müptelası olursunuz ya da sürekli acı gelmeye devam eder. Ben  müptelası olanlardanım. Continue reading »

Mimlenmek Ne İşe Yarar?

blograzziSon zamanlar bir moda aldı başını gidiyor. Çoğu bloger şimdi ah ben de yakalandım diyecek. Mimlenmek. Pratikte size ne kazandırdığını pek fark etmeyebilirsiniz. Ama teoride çok şey kazandırıyor. Misal sizi mimleyen kişi dolayısıyla sitesinde size link vermiş oluyor. Bu da technorati’de authority demek. Size blograzzi’de puan kazandırmak demek. Google için tanınmak demek. Page rank yükseltmek demek. Dolayısıyla daha çok okur ve sizi daha fazla kişinin tanınması demek. Continue reading »

Google Tarafından İndekslenmek

Bu sabah güzel bir hediye ile uyandım. Ama Google’dan gelen bir hediye. Sesimi duymuş olacak ki ilk yazımı yayınlamamın ardından tam 9 gün sonra 9 sayfa ile beni indekslemiş. Nihayet artık bekleyiş sonra erdi.  Limau Orange teması kullanan diğer website sahipleri temanın seo dostu olduğunu ve çok kısa sürede google tarafından inekslenmenize yardımcı olduğunu yazmışlardı. Bana pek mantıklı gelmemişti ki  bu seo konularına tam olarak hakim olamadığımdan hala mantıklı gelmiyor. Neyse ben indekslendim ona bakarım. temamı da seviyorum. Bekle  beni dünya geliyorum.(şşşşşiiiiişşt nereye demezler mi adama)

Domain Name’den Sevgililer Günü Hediyesi olur mu?

blogBen  bu yıl sevgililer günü hediyemi biraz erken aldım. Hatta zorla aldırdım. Birincisi şu anda gezmekte olduğunuz bu sitenin “domain name’i” bir diğeri Hostcini’nden aldığımız alan. Ve tabi uzun zamandan beri içinde olduğum ama bir türlü el atamadığım blog alemine dalış yapmış oldum böylelikle. Bu geceyi bloglara ayırdım. daha önce fırsat bulamadığım blogları gezmeye çalıştım. Aralarında gerçekten okunmaya değer özgün içerikli bloglar da okudum, tamamen olmasa da çalıntı içerikten oluşan bloglar da. Özgün içerik ortaya çıkarmak çalışma isteyen meşakkatli bir uğraş. Eğer bu emek saygı görmeyecekse bloger olmanın bir manası yok diyorum ve o yüzden takibine aldığım sitelerin çalıntı içerikli olmamasına özen gösteriyorum. Bu da bir savaş yöntemidir. Continue reading »