Antep Lezzetlerinden Katmer Böreği

katmer böreğiAntep’in lezzetlerinden yuvalama çorbasına ve kısıra el attıktan sonra şimdi sıra katmerine geldi. Bu lezzeti kolay kolay başka bir yerde tadamayacağınızı söylemek mümkün. Katmer aslında bir börek ama tatlı bir börek. Bizim oralarda rahmetli ananemden anneme miras olarak kalan kabak böreği gibi tatlı bir börek. Yapılışı oldukça kolay. Bu sabah kahvaltımıza eşlik edince tarifini vermek boynumun borcu oldu.

2 kişilik yapımı için malzemeleri sayacak olursak;

2 yufka, bir fincan süt, 2 tatlı kaşığı irmik, 50 g dövülmüş Antep fıstığı, margarin, sıvı yağ, şeker. Ha bir de pişirmek için teflon tava.

Önce süt ve irmiği cezvede, irmikler hafif kabarana kadar ısıtın. Kaynatmayın ama. Bu karışımı yufkanın tam orta kısmına gelecek şekilde kaşıkla yayın. Biraz margarin de sürün. Üstüne bolca şeker dökün serperek. Sonra güzelce gözlemeden daha büyük bir şekilde katlayın. Katladığınız kısmın üstüne Antep fıstığı dökün. Üzerine sıvı yağ ekleyin. Şimdi de gözlemeden daha küçük olacak şekilde katlayın. Kızdırdığınız ve margarinle yağladığınız tavaya katmerinizi koyun. Altını ve üstüne hafif kahverengileşene kadar pişirin. Diğer yufkaya da aynı şekilde muamele yapıp pişirdikten sonra yanına çayınız da hazırsa işte size 2 kişilik kahvaltı. Afiyet olsun.

Kahvaltı, Yumurta ve Lezita

lezita3.jpgEy yumurtaya can veren Allah’ım. Ne de güzel bir yiyecek yaratmışsın. Küçükken yumurtanın sadece sarısını yer, beyazını sofra altına atardım. Üniversite yıllarında ise sahanda yumurta sarısı pek doyurucu olmadığı için beyazını da yemek yaşamak için gerekli hale geldiğinden artık bir yumurtayı renklerini ayırt etmeden yiyebiliyorum.  Bu sabah Denizli’den kalkıp Gaziantep marketlerine gelen Lezita yumurtalarından kahvaltımıza eşlik etmelerini istedik. Pek de lezzetliydiler sağolsunlar kendileri. Paket üzerinde bazı kısa ve öz, ama yararlı bilgiler de vermiş Lezita. Bunları size aktarayım dedim efendim: Continue reading »