Sultanahmet’te İftar Vakti

sultan ahmet

 

 Ertuğrul Özkök Umre anılarını yazar da ben durur muyum? Buyrun size Sultanahmet anılarım…

Ayların en güzeli Ramazan geldi ve tüm güzelliğiyle, bereketiyle evlerimizi ve kalplerimizi şenlendirdi. Oruç tutmak sıhhattir. İnsanın midesini ve barsaklarını temizlemeye yardımcı olur. Bir sürü tıbbi faydası vardır. Bu konuda ehliyet sahibi olmadığım için daha fazla ileriye gitmeyip sizleri farklı bir konuya yönelteyim. Orucun manevi faydasına…

Oruç tutmak özellikle açlık ile ön plana çıkar. Ancak oruç sadece fiziksel olarak besin ihtiyacını yeterince karşılayamama anlamına gelmez. Aynı zamanda nefsin aç kalmasıdır. Nefsi en sevdiği şeylerden uzak tutmaktır. Tüm şehevi istekleri bir kenara koyabilmek gerekir oruç tutulduğunda ya da en azından buna çaba göstermek gerekir. Sadece aç kalmak orucun farz hükmünü yerine getirmek demektir. Oruçlu insan dilini de korumalı, gıybete yönelmemeli, bu şekilde ruhunu da temiz tutmalıdır. Oruçlu olup da ezan vakti orucunu açmak dünyada yaşanabilecek en güzel anlardan biridir.

İşte bu güzel anı, bir de Sultanahmet‘te yaşayalım istedik. Topladık kilimlerimizi ve evde yaptığımız yemeklerimizi, aldık yanımıza, tuttuk Sultanahmet’in yolunu. Annemlerin de iştirak etmeleriyle keyfim ikiye katlandı. İnsanın anacığının yanında olması bambaşka. Continue reading »

Bir Daha Geri Dönmemek Üzere Elveda Bayrampaşa

Cezaevi

Bilenler bilir..  Bir Prison break hastası olduğumu…  Bu hafta nihayet 4. Sezonu ile yeni macerasına başladı. Bir hapishane ortamını bize bu kadar büyülü hale getirmek bir usta işi tabi. Ben bu haberi bu akşam Başak’ın sitesinden öğrendim. Pek mutlu oldum doğrusu. Yoksa kendi çapımda iş ve oruç arasına sıkışmış kalmıştım. Oruç dedim de hepinizi mübarek Ramazan ayını hakkıyla geçirmeye davet ediyorum. Oruç tut sıhhat bul kaidesinden önce üzerimize farz olduğunu da unutmamak lazım. Malum bu hayatın arkasında bizi bekleyen ahir hayat var. Üzerimize düşen uyarı vazifesini de yerine getirdikten sonra bu gece ne yaptığımı anlatayım. Monoton hayatımda bir değişiklik yapıp çarpışan otoya bindim. Hem de bir hapishane bahçesinde.

Continue reading »

Dr. Yaşar Karagöz ile teknik resim

teknik resimTeknik resim bilmek bir ayrıcalıktır. Hele de Türkiye de bu işin tek profesörü olan (kendisi öyle diyordu)Dr. Yaşar Karagöz’den bu dersi aldıysanız kendinizle gurur duymanız için bile bu yeterlidir. Şahsen ben de onun öğrencisi olmakla gurur duyuyorum. Lakin aldığım    (-110)’ları da unutmuş değilim. Gıda mühendisliği teknik resim bilgisini her ne kadar gerektirmeyen bir bölüm gibi gözükse de çalıştığınız bir fabrikada her hangi bir makinenin arızalanması sonucu sizin teknik resim bilgilerinizle kırılan parçanın yapılabileceğini öğretmiştir size Yaşar hoca. Şimdi tüfenk icat oldu mertlik bozuldu hesabı autocad teknik resim dersinin yerini almış gibi gözüküyor. Her ne kadar cam sehpa altına ışıldak koyarak çizdiğimiz ödevler olsa da çok şey öğrendiğimiz bir gerçek. Hayatımda 0.5 ve 0.7 den başka uçlar olduğunu öğrendiğim derstir ayrıca teknik resim. Bir çivinin teknik resmini çizmek bir haftamızı alıyorken bir makine çizmek yıllarımızı alabilir tabii. Continue reading »

Gaziantep’in Meşhur Yuvalama Çorbası

yuvalama.jpg

Antep’e gelipte bir yuvalama çorbası içmeden giderseniz Antep mutfağına ayıp edersiniz. Buraya geldiğimizde ramazan ayındaydık. Davet edildiğimiz iftar yemeklerinde sürekli söz edilen yuvalama çorbasının adını ilk burada duydum. Her gittiğimiz yerde de bayramda yapacaklarını söylediler. Biz de beklemeye başladık şu meşhur yuvalama çorbasını. Meğer bizim oralarda herkese tatlı ikram edilir buralarda ise yuvalama ikram edilirmiş. Beklediğimize değdi değmesine de bir de koyun eti olmasa…

Şimdi bir yuvalama çorbası Antep usulü ile nasıl yapılır dinleyin. Öncelikle malzemeleri sayalım.
Süzülmüş kese yoğurdu ki lezzet buradan geliyor sakın marketten aldığınız yoğurtla denemeyin sonu hüsran olur.
Daha önceden kaynamış nohut.
Pirinç unu. Buralarda pirinç tozu bulmak mümkün ama siz bulamazsanız evde robotla pirincinizi un haline getirebilirsiniz.
Bir miktar kıyma. Mümkünse dana etinden olsun.
Yumurta.
Geriye tuz ve nane kaldı sanırım. Continue reading »