Etohum ve yogurtistanGeçtiğimiz hafta etohum toplantısında konuk olarak yogurtistan.com’un sahibi ve 10 yıl önce kurulan Yoğurt Teknolojileri şirketinin kurucusu Cemil Ş. Türün ağırlandı. Çok keyifli bir toplantı olduğunu hemen başta belirtmek istiyorum. Cemil Bey’in akıcı ve duru anlatımıyla yogurtistan nedir,  ne değildir gayet iyi anlamış olduk.  Ancak Cemil Bey’in söylediği gibi dinleyici kitlesi bu kadar ilgili iken anlatmamak mümkün değildi. Geniş bir katılım sağlanan etohum toplantıları her seferinde biraz daha yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Bir sonra ki toplantıya ben de gelmek istiyorum diyenler varsa biraz yardımcı olalım.

Önce bilmeyenler için “etohum nedir” kısaca ondan bahsedelim. Adı üzerinde bir tohum atıyorsunuz ve o tohum eğer sizin verdiğiniz emeklerle yeşerecek kıvama geliyorsa gerekli gübreyi yatırımcılardan almanıza yardımcı olacak bir proje. Genç internet girişimcilerini yatırımcılarla buluşturmayı hedefleyen bu projenin kurucusu Burak Büyükdemir , projelerinizi 2009 Ocak ayına kadar bekliyor olacak. Daha fazla bilgi lazım diyorsanız şuraya müracaat ediyorsunuz.
 
Yogurtistan                                                                                                                                                      Bu projenin ne olduğunu tam olarak anladığımda büyük bir heyecan duydum. Kendinize ait bir dünya oluşturabileceğiniz bir mekan. Ama sanal! Sanal olduğu kadar da gerçek. Nasıl yani dediğiniz duyar gibiyim. Şöyle ki; yogurtistan’a üye olduktan sonra bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz 3 boyutlu avatarlardan birini seçip kendinizi oluşturuyorsunuz. Daha sonra burada bir eviniz oluyor hatta bir dükkan kiralıyorsunuz. Ben ticaretle uğraşmam benim işim eğitim derseniz bir dersane de açmanız mümkün. Ya da bir futbol sahası, bir aşçılık okulu, bir kayak merkezi. Örnekleri çoğaltmak tamamen sizin zihninizle alakalı olarak değişiyor. Henüz beta aşamasında olan, tam olarak hayata geçmeyen bu proje çok yakın zamanda eminim kullanıcılarıyla canlı bir organizma haline gelecek.

Secondlife benzeri gibi gözükse de tam olarak aynı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Burada sanal gerçeklikten sıyrılmanız söz konusu. Örneğin burada alışveriş yapmak istediğinizde bir blogger arkadaşınızın yaptığı el emeği göz nuru takılarını satışa çıkardığını görüyorsunuz.  Ve beğendiğiniz bir ürünü arkadaşınıza sipariş verebiliyorsunuz. Kendi blogunuzdan satış yapmak istemiyorsanız burası tam size göre yaptığınız takıları yogurtistan’da satmaya ne dersiniz?

Ya da benim için incik boncuk değil ne anlarım ne de severim diyorsanız, gelin çeviri yapın. Yeminli mütercim iseniz siz de bir dükkan açın ve çevirilerinizi buradan yapın.

Ben çocuk bakıyorum diyorsanız gelin özgeçmişinizi hazırlayın, gönderin, sizi tanısınlar, çocuklarını size emanet etsinler.

Bunun gibi aklınıza gelen her şey değerlendirmeye açık. Proje çok yeni olduğu için uyanık olmak da fayda var. Lakin ilk gelen en çok kazanır mantığı sanırım burada biraz daha ön plana çıkacak. Yani ne kadar erken kendinizi tanıtırsanız o kadar çok imajınız artar.

Peki kredi kartı ile mi olacak burada alışveriş? Hayır şimdilik kredi kartı ile değil. Size beta aşamasında üye olmanız halinde 100 kayme hediye ediliyor. (100 kayme =1 ytl). Evet biraz az ama hediyenin güzeli çirkini olmaz. Burada alışverişin ismi kayme. Elinizde kaymeniz varsa alışveriş yapabilirsiniz. Kim bilir belki telefonunuzdaki kontör ile kayme alabileceksiniz ilerde. Şimdilik proje her  teklif için değerlendirilebilir durumda. Dünya da bir başka örneği olmadığı için Golden Horn bu projeye yatırımcı olmayı kabul edmiş. Zaten güven anlamında 10 puanı buradan topluyor.Ben de bu dünyada bir yer edinmek istiyorum derseniz bu fırsatı iyi değerlendirin.

Ben ticaretle uğraşmıyorum benim işim eğlence diyenlerdenseniz  size de burada yer var. Gezin dolaşın tavla oynayın. Arkadaşlarınızla film izleyin ,müzik dinleyin, blog  okuyun. Hem de bedava. Bunun için kaymeye ihtiyacınız yok. Kimse size burada yaşadığınız için bana para öde demiyor.

Yogurt ismi nerden geliyor?
Toplantıda meraklı izleyici topluluğu tabi bu soruyu sordu merak etmeyin. Bilindiği üzere yoğurt Türkler tarafından bulunmuştur. Bir çok kaynakta farklı söylentiler dolaşsa da bilinen gerçek yoğurt bir Türk buluşudur. Yogurtistan da (kurucu şirket Yoğurt Teknolojileri) bir Türk tarafından bulunması ile bilinsin ve bir Türk markası olsun diye bu özel gıda ürünü bu Şirkete ve projeye isim olmuştur. Not olarak eklemekte fayda var.Burada yoğurt bulmanız ancak bir yoğurtçu dükkanı açılması ile mümkün olacaktır.
Şimdilik benim de bildiklerim bundan ibaret. Zamanla gelişmeleri takip edip göreceğiz. Bakalım neler olacak.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

3 Replies to “Etohum ve yogurtistan”

  1. Geri bildirim: Yoğurt Blog » Uyuyang

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir