FF’ten Karakter Tahlilisocial-network

Son zamanların en önemli en çok kullanıcısı olan sosyal ağı Friendfeed (FF). Sosyal ağlarla başımız dertte. Bir yandan birileri bizi takip etsin diye kelimelere taklalar attırarak ilginç şeyler paylaşıyor, blogumuzda yazdıklarımızı daha fazla okuyucuyla buluşturmayı hedefliyoruz. Ama diğer yandan başkalarının ne paylaştığı umurumda değil diyoruz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
İnsanlar doğal olarak farklı karakterlerde oluyor. Peki FF kullanıcılarının karakterleri ne?

1.Kimse umurumda değil ben yazar geçerim like’ları toplar arkama bile bakmam tipleri: Bu tipler küçük dağları ben yarattım edasıyla yaşarlar. İnternette her şeyi bilir her yeri gezerim. Sizden öğreneceğim hiçbir şey yok. Siz beni takip edin çok şey öğrenin havasındalar. Bu tiplerden bazıları gerçekten doğru söylüyordur ve mutlaka takip edilesi insanlardır.

2.Kimse alınmasın gücenmesin ama benim bunlar için uğraşacak vaktim yok. Eğer önemli bir şey varsa biri bana FF linkini göndersen asla like’ımı esirgemem insanlarıdır. Bu tiplere kızmaktan ziyade acımak gerekir. Çünkü zaman ayarlı yaşarlar. Eğer hayatlarında 1dk şaşarsa o gün ne yapacaklarını bilemezler. Hoş görmek lazımdır. Onları sevin. Önemli FF linklerini gönderin.

3.Bir yine like vermeyen tipler vardır ki işte en tehlikelileri de bunlardır. Like verince ciğerleri sökülecek sanırlar. Haftada ya bir ya iki like anca…kolay kolay bir şey de yazmazlar. Çünkü like almamaktan korkarlar. Eee ne demişler ne ekersen onu biçersin. Takip edeceksen varlığını göstereceksin. Öyle gizliden gizliye takip edip “onun bunun arkadaşı yorum yaptı o bunu sevdi”lerle bir şeyler öğrenmeye çalışma! Öğrenemezsin.

4.Düzenli olarak FF saati olanlar. Her gün belirli saat aralığında FF’in altını üstüne getirenler. Deşilmedik tek post bırakmayanlar. Ve vakti dolduğu anda kendi postuna daha yorum girmeyenler. Bunlar düzen insanıdır. Ertesi gün aynı saat gelmedikçe sizin sorunuza cevap vermezler.

5.Full time FF çiler. Bunların bir pencereleri sadece FF’e aittir. Asla kapanmaz. Ama balık gibi dalıp gitmek yerine, gün içersinde ara sıra sık sık FF’i takip ederler. Ve kolay kolay hiçbir şey kaçırmazlar. Bunlar FF uzmanıdırlar. Ne sorarsanız sizi doğru yönlendirirler. Kaçırdıkları postlara da ertesi gün de olsa geri dönüp mutlaka iz bırakırlar. Bu tipler de iyidir. Ne aşırı ne de az sıklıkla takip ederler. Takip edilesi tiplerdir.

6.Full time laklakçılar; her posta her girdiye cö demeden bırakmazlar. Yapışırlar yakasına. Bazen alakasız postlara yorum yapıp kendilerini güç duruma da sokabilirler. Komik insan bunlar. Tek faydaları vardır. Like almayan yorum almayan postları öksüz bırakmazlar. Ama iyi niyetlidirler. Onlar da lazımdır. Kenarda mutlaka bir iki tane olmalıdır.
Sessiz takipçiler; bu grup ne bir post ne bir yorum ne bir like.. öyle yaşar giderler. Kendi alanlarında bilgi edinip sessizce takip eder. Konsere giden ama söylenen şarkıya eşlik etmeden, sigarasını yakıp sessizce şarkıyı dinleyen tipler gibidir. Hiçbir zararları yoktur. Aksine kendilerine faydalıdırlar. Ama sadece kendilerine.

7.Reklamcılar, rantçılar menfaatçiler; bu tipler FF!i bir Pazar olarak görüp öyle değerlendirirler. Sadece yeni ürün ya da servis icraatında bulunduklarında FF’e başvurular. Bir süre sonra ortadan kaybolurlar. Bir süre sonra yeniden hortlarlar.

8.Best of day’ciler; sadece popülarite ile ilgilenirler. Ve popüler olmaya çalışırlar. Değerli ama hiç like almamaış bir yazı ile ilgilenmezler. Kı..kırık bir post olsun 43 like olsun öyle yorum yaparım diyenlerdir. Like etmeyin daha iyi denir bunlara.

9.Kendine Müslüman olan tipler. Yazdıklarına yorum gelmiş mi diye bakıp yoksa son sürat FF’i terk edenler. Günü belirli aralıklarında bu işi tekrarlayıp günü geçiririler.

10.FF’i gereksiz bulanlar ama bir türlü kopamayanlar. Arada ortaya bir taş atar kim üstüne alınırsa deyip tartışma çıkartır. Sonra buralardan çekip giderim deyip demagojik takılan tipler bunlar. Oltaya gelmeyin tartışmaya girmeyin.

11.FF ajanları sağı- solu bölmek için olmadık yerlerde olmadık tartışma çıkarmaya çalışan tipler. İşte en zararlı tipler bunlardır. Dünya teknolojisi konuşulacak zamanlarda bu tür gereksiz tartışmaları açarlar ve insanları yönlendirmeye çalışırlar. Hangi düşünceyi taşıdığı önemli değil. Provoke olmayın yeter.
12.Normal FF insanları; günlük olarak rutin FF onların vazgeçilmezidir. Ama iki gün girmeseler de hayatlarından çil çil altınların eksilmeyeceğini bilirler. Akıllarına geldikçe gün içersinde 5-6 defa FF’ takılırlar. Kendilerine göre önemli olduğunu düşündükleri postlara yorum yaparlar, like ederler. Ama FF’in ne işe yaradığını bilirler. Ne için kullanılacağını bilirler. Takip edilesi tiplerdir. Severim ben de bu tipleri.

Benim bu sıralamayı yapmam herkesin bu sıralamayı kabul edeceğine işaret etmez. Kendi kişisel görüşlerim ve izlenimlerimi paylaşmak istedim. Eğer arzu edilirse maddeler arttırılabilir. Ben mi hangisine giriyorum? Beni kim hangi kategoriye sokarsa ona göre o kategorideyim.

Sınav zamanım ne diye uğraştım ben şimdi bununla!
Bu yazı imla kontrolü yapılmadan yayına alınmıştır. Bir ara düzeltilecektir.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

9 Replies to “FF’ten Karakter Tahlili”

 1. ben 2. tip insanları anlamadım… yani ne iş yaparlar, necidirler çözemedim.. anlatım eksikliği var sanırım.

 2. @Ali bunlar işleri genelde PR olan, internettte geçirecek çok vakitleri olmayan, ancak cımbızla işlerine yarayacak bilgileri takip edenler.

 3. Benim gördüklerime göre FF > FriendFight olmuş. Nedir paylaşılamayan bu kadar değerli olan.

  Mehmet Serdar Kuzuloğlu da bunu bir kaç kez yorum olarak yazmıştı. Olayları bu kadar karmaşıklaştıracak bir şey yok. “Altı üstü bir Feed takip etme sitesi nedir zorunuz” gibi bir şeyler.

  Benim düşünceme göre gerçekten arkadaş olanlar için birbirleri arasında bir şeyler paylaşmasına yardımcı olabilir oluyor da. Ve bence kişinin kullanım amacına göre şekilleniyor.

  Kimisi “kiraz yiyorum çok nefis” yazarken kimisi bulduğu güzel haberi paylaşıyor. Kimisi kendisine belki güzel gelen espriler yazarken, bir başkası başka bir şey yazabiliyor. Yani konu tek değil. Kullanım amacı da aynı şekilde.

 4. Güzel bir yazı olmuş. Sanki tipler biraz daha az olsa daha da güzelleşecekmiş gibi geldi 🙂 Ben de kendi tipimi çizeyim o zaman. Arasıra bakıyorum deyip bütün postları bilenler 🙂

 5. Uğur Hocam bilemedim ki şimdi hangisi desem. İyisi mi siz kendiniz karar verin 🙂
  Ayrıca yorumuzla şeref verdiniz bloguma. Teşekkür ederim.

 6. Sevgili Uyuyang;
  Aylar sonra da olsa bu keyifli yazıya yorum yapma şansını bulduğuma sevindim. Emek harcayıp yazmanın ötesinde, gayet de güzel gözlemlerin var. Hangi türde olduğumu düşünmek yerine, son maddedeki kişiliklerden olmaya gayret edeceğim bundan sonra. Ellerin dert görmesin, emeğine sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir