Kadın Bloggerlara Yeni Yıl hediyesimax-factor-maskara

Bundan 1 yıl önce eşimle oturmuş blogların geleceği hakkında konuşurken şöyle demiştim. Bir gün markalar kapımda sıra olacaklar “bir yazı yaz ne olur sana şu ürünümüzü bedava yollayacağız diye”. Bu konuya birazdan döneceğim.

Markette dolaşırken en sevdiğim şeylerden biri promosyonlu-hediyeli- bir ürünü ne pahasına olursa olsun alıvermek. Sadece hediyesi için. Başka bir şekilde temin edilmesi mümkün olamayanlar daha çok dikkatimde tabii. İşte o küçük hediyecikler benim hayatımın neşelerinden biri. Eminim ki bu duygularımda yalnız değilim.

Bazen bu hediyeler büyür. Hediye çekilişleri olur. Ve ben o hediye çekilişlerinden hiç nasiplenemem. Eh sanırım bunda ettiğim duanın önemi büyük. Allah’tan sahip olduğum dünya nimetlerinin hepsinin dişimle tırnağımla kazanılmış olmasını istemiştim. Bir defasında İzmir’de kaldığım yıllarda gözlüklerimi yenilemiştim. Gözlükleri aldığım dükkan yeni açılmış fakat henüz şaşalı bir açılışı olmamıştı. Açılışı için Rahmetli eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Ahmet Priştina davetliydi. Çekilişle güneş gözlüğü vereceklerdi. Ben her zaman ki talihsizliğim yüzünden gitmek istemedim. Ama son dakika biri fısıldar gibi oldu “giiiiit” diye. Hızlıca giyinip evden çıktım. Açılış konuşmasına yetişmiştim. Ve Sayın Priştina’nın çektiği ilk isim benim ismimdi. Ve yaklaşık 150 ytl değerinde Rayban gözlüğün sahibi olmuştum bir anda. Ama çok sürmedi. Çalındı. İşte böyle benim çekiliş maceralarım.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Son dönemde bloglar, blog yazarları pek bir anılır oldu reklam ajansları arasında. Bu konu hakkında bir çok yazı yazıldı çizildi. O yüzden tekrar etmeyeyim. Merak edenler için o yazılardan birkaçı. Metin KahramanSelçuk HocaWebrazzi, Güneşin Tam İçinde.  Kimileri için oldukça sevindirici bir gelişme, kimileri için ise kıskançlık sebebi oldu.  Kıskanacak bir şey yok desek de, eğer beni de bu kampanyaya dahil etmemiş olsalardı ben de kıskanırdım. Ama şunu belki de bütün blog yazarlarının ve reklam ajanslarının idrak etmesi gerek. Ürünün promosyonun yapılacağı blog isabetli seçilmeli. Bir yemek bloguna bir araba aksesuarı promosyonu göndermek pek de doğru bir karar olmasa gerek.

Reklamcı değilim. Ama hep olmayı istedim o ayrı. Hatta okulu bitirirken bitirme tezimin de bu yönde olmasını istediğim gerçeği de var. Yaklaşık 1 yıl önce blog yazarı oldum. Bloguma hiç reklam almadım. Bir ara google reklamı koyalım dedik. Ama “Kızlar da Asker olur” adlı yazımın sayfasında ateşli kızlar reklamını gördüğüm gün kaldırdım google reklamlarını. Yan menülerde yer alan küçük sponsor alanları reklam koymak için daha ideal sanki.  Son dönemde reklam ajanslarının bloggerlar üzerinden yürüttüğü reklam kampanyaları  aslında gerçek anlamda reklamların blog sayfalarında olmasını istediğim şekilde cereyan ediyor. Bir grup blog yazarına ürünlerini gönderiyorlar ve blog yazarını konu hakkında yazıyı, yazıp yazmamak da serbest bırakıyorlar. Şimdilik bu anlaşmalar kayıtsız şartsız olduğu ve ilkler olduğu için hem fazlasıyla eleştiriye maruz kalıyorlar hem de diğer yandan blog yazarlarını mutlu ediyorlar. Karşılıklı yapılan yapıcı eleştirilerle eminim bu yolda daha doğru adımlar atılacak. Örneğin blog yazarına götürülen teklifte bütün şartlar konuşulmuş ve blog yazarının da yorumları alınmış olur.  Ürün ya da hizmet o şeklide kullanıcıya ulaştırılmış olmalı. Aksi takdirde blog yazarı vicdanen yazıyı yazma gereği duyuyor.

Proximity  İstanbul ile çalışan Max Factor de blog camiasının önemini keşfetmiş ve promosyon olayına girişmiş. Amacın satış olduğu yadsınacak bir durum değil. Her yatırımcı sonucu değerlendirirken satış istatistiklerine bakar değil mi? Bu durumda herhangi bir firmayı yaptığı promosyonun  satış amaçlı olması yüzünden hor görmek doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu noktada kendimizi özel hissettirecek yeni yıl hediyesini almak da  oldukça mutluluk verici.
Biraz da ürün hakkında konuşalım. Gelen ürün Max Factor False Lash Effect Maskara. Yanında da indirim kuponları göndermişler 5 Ytl’lik. Eğer talep eden olursa 5 kişilik kontenjanım var. Ancak ürünü Boyner Mağazasından aldığınız takdirde kuponlar geçerli olacak.  İsterseniz iletişim formuyla bana yazabilirsiniz. Ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Bu kampanyaya katılanlara en azından küçük bir anket yapılmış olsaydı. “Makyaj yapıyor musunuz” diye örneğin. Ben bu soruya hayır cevabını verdikten sonra hem onları boşuna masrafa sokmamış olacaktım hem de bu ürünü kullanabilecek olan bir başka yazar şanslı olacaktı. Bunu söylerken kaç kişinin kampanyaya dahil olduğunu bilmediğimi de belirteyim. Ama yine de deneme amaçlı, ürünü kullandım. Ve sonuç hakkında kıyaslama yapamayacağım için çok fazla bir şey söylemem mümkün değil. Görünüm açısından fena değil. Kirpikleri dolgunlaştırdığı doğru. Ama arkadaşım! ben sağ gözünü kapattığında dünyayı karıncalı çeken bir kanal izliyormuşum gibi görüyorum.İlgili yazı. Dolayısıyla bu maskara tek göze sürülünce olmuyor ki 🙂

Kadın bloggerlara özel olarak düzenlenen kampanyada emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Aramıza hoş geldin Max Factor.

Dipnot: Bu yazıyı tamamen hür vicdanımla kaleme aldım. Bir de Uğur Özmen’den İlham aldım.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

5 Replies to “Kadın Bloggerlara Yeni Yıl hediyesi”

  1. Sevgili Uyuyang;
    Marka ve blog yazarı işbirliğini en güzel ve en içten işleyen, anlatan yazarlardan birisin. Armağanını güle güle kullan, sıcacık ifadenle anlattıkların için de teşekkürler.
    Sevgi ile kal…

  2. Sanırım tüm kadınların düşüncelerini yansıtmışsın ilk paragraflarda okurken aaa ben de aynen böyle alışveriş yapıyorum,bunlar küçük de olsa bana büyük neşe katıyor diye okudu ve yazıyı dökmek istesem kesinlikle daha iyisi olamazdı… Neyse artık ben de makyaj yapan bir insan olarak maskaranın özelliklerinden bahsederim 🙂 Güzel bir yazı olmuş hediyenle çoooookkk mutlu bir yıl geçirmen dileğiyle 🙂

  3. ben de makyaj (ayda yılda bir yaparım diye tabir edenlerdenim.)yapmayan biriyim.Hediyeni güle güle kullan diyim bari.Ben bu siteyi nasıl daha önce keşfetmemişim diye kızdım kendime.Yazıların çok güzel ama geniş zaman yazıları çocuklardan fırsat buldukça uğrayacağım ellerine sağlık .Güzel ve işine yarayan hediyeler alabileceğin bir yıl dilerim. kolay gelsin.

  4. gerçekten de tam anlamıyla beni yansıtan bir paragraf olmuş “Markette dolaşırken en sevdiğim şeylerden biri promosyonlu-hediyeli- bir ürünü ne pahasına olursa olsun alıvermek. Sadece hediyesi için. Başka bir şekilde temin edilmesi mümkün olamayanlar daha çok dikkatimde tabii. İşte o küçük hediyecikler benim hayatımın neşelerinden biri. Eminim ki bu duygularımda yalnız değilim ” vay be bu ben miyim dedim bir an içimden 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir