Kars’ın Hoş Peyniri: ÇeçilYıllardır markette alışveriş yaparken sıra peynire gelince içimi bir korku kaplar. Çünkü peynir seçmek benim için büyük bir azaptır. Peynirde hafif bir koku sezersem o anda istifra edecek gibi olur, öğürmeye başlarım. O yüzden de maalesef peyniri almadan önce tatmam söz konusu olmuyor. Düşünsenize marketin orta yerinde peynirin ağzımdan fırladığını… Evet bence de bu bahsi kapatalım.

Peynir tadımlarını genelde eşime yaptırırım. O benim hangi peyniri sevip sevmeyeceğimi az çok bildiği için ve neyse ki bir peynir delisi olduğu için bu görev onu mutlu bile ediyor. Yiyebileceğim peyniri bulduktan sonra da firmasını mutlaka aklımda tutuyorum. Aksi takdirde farklı firmaların aynı ürünleri arasında bile fark oluyor.
Yeri gelmişken; peynir çoğu süt ürününün aksine pastörize edilmez. Hoca ders boyunca peynirin pastörize edilmediğini sütün pastörize edilip, daha sonra peynir haline getirildiğini anlattığı halde, kız öğrencilerden birinin “Hocam ne zaman pastörize ediliyor?” diye sormasıyla bütün sınıfın kahkahalara boğulmasını hatırladım. Bu açıdan bakıldığında peynir sağlıklı gibi durmasa da, uygun koşullar altında üretilen peynirlerin sağlık açısından bir risk teşkil etmediğini belirtmek gerek.

Konumuza dönersek, ben o peyniri bulduğumda bazen aylar boyunca aynı peyniri yemek zorunda kalıyorum. Nedeni korku tabi ki. Geçen hafta bu korkuyu yenmeye karar verdim. Ve pazarlama hocamın ısrarla tavsiye atiği halde,bir türlü denemeye cesaret edemediğim bütün o peynirleri denemeye karar verdim.

Geçen hafta Hellim  peyniri ile başladım. Sert tip bir peynir olduğu için kızartılarak yenilebilir. Hatta kızartılınca daha güzel olur. Bu denemede olumlu sonuç aldık. Pişirdik yedik.  Hellim Peyniri Kıbrıs’a özgü bir peynir çeşididir. Ancak kızartmadan tüketmek zorunda kalırsam pek hoşnut olmam. Hafif bir süt kokusu var. Bu da az da olsa rahatsız etti.

Bu hafta ise gönlüme taht kuran bir başka peynir ile tanıştım. Çeçil peyniri. Kars’a özgü bir peynirmiş. Birkaç araştırma yaptım. Dil peynirine yakın bir tat deniliyor. Henüz dil peyniri de tatmadığım için bilemiyorum. Ama çeçil peyniri, mükemmel bir peynir.  Yemesi harika. Hoş bir aroması var. Uzun uzun lifler halinde satılıyor. En azından ben bu şekilde satın aldım. Sanıyorum bundan sonra da müptelası olacağım. Benim peynir fobimi yenmemde büyük katkısı oldu buna eminim.

Önümüzdeki hafta Cheddar Peyniri deneyeceğim. Dip not olarak belirtmek gerekir ki, Cheddar peyniri aslında sadece İngiltere’nin Somerset kasabasına bağlı, Cheddar köyünde bulunan karanlık kireç taşı mağaralarında yapılan peynirdir. Bu çeşidin oluşmasını sağlayan ise mağaranın içindeki nem oranı, sıcaklık, hava ve ortamda bulunan bakterilerdir. Dolayısıyla bu ortamın oluşmasını laboratuar koşullarında meydana getirmek olası değilken fabrika koşullarında üretmek söz konusu bile olamaz. Piyasada satılan Cheddar peynirleri eğer İngiltere’den gelmemişse biliniz ki gerçek Cheddar değil, çakmasını yemektesinizdir. Benim de yediğim aslında çakma Cheddar. Kim bilir belki de orijinalini sevmezdim?Bu yazıyı paylaş
Paylaş

5 Replies to “Kars’ın Hoş Peyniri: Çeçil”

  1. seni neden sevdiğimi ve kafamızın neden uyuştuğunu şimdi daha iyi anladım 🙂 peynir zevklerimiz tamamen aynı 🙂 kokulu peyniri asla yiyemem bende , Gönen’de peynir diyarıdır ama ben sadece kokmayan beyaz peyniri yiyebiliyorum, bir de çeçil peyniri 🙂

  2. Benim memlekette Kars şuana kadar ağzıma peynir değdirdiğimi hatırlamıyorum.. Çeçil peynirimi bizimkiler çok tüketir… Bu kadar çok yendiğine göre güzel olmalı…

  3. “Önümüzdeki hafta Cheddar peynirini deneyeceğim” ile başlayan paragraf aslında denediğiniz gerçeğini yansıtan cümle ile bitiyor. Merak ettim beğendiniz mi Cheddarı.

  4. Cheddar peynirini denedim. Ancak peynir konusunda pek bir seçici olduğum için malesef lezzeti hoşuma gitmedi. Ama eminim peynirden iyi anlayanlar sevecektir. Dediğim gibi peynir konusunda kolay kolay beğenme eğilimi gösteremiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir