Kız Kardeşimin Hikayesi(My Sister’s Keeper) Film Yorumumy-sisters-keeperMy Sister’s Keeper(Kız Kardeşimin Hikayesi) sandığımın aksine oldukça duygusal bir film imiş. Ben romantik komedi sanmıştım oysa ki. Filme gitmeden önce yanımda ıslak mendil vardı. Oldukça işe yaradığını söyleyebilirm. Mutlaka çevremizde, akraba olmasa bile tanıdıkların arasında lösemi ile savaşan birileri vardır. Löseminin tedavisinde çoğunlukla uygun ilik aranır. Bulunamaz ise aynı anne babadan yeni doğacak çocuktan ilik nakli olması tedavide bir umut olur.

Filmde bir ailenin lösemili çocuklarını kurtarabilmek adına yeni bir çocuğa sahip olmaları ile konu alınıyor. Ancak bu çocuk büyüdüğünde ablası için donör olmaktan vazgeçer ve bu konuda uzmanlığı halk tarafından kabullenilmiş bir avukat yardımıyla ailesine dava açar. Her ne kadar filmin ilerleyen zamanlarında sonuç önemli olmasa da davayı kazanır.

Filmin konusu hakkında bu kadar bilgi yeter. Umarım sinemada izlerken yanınızda mendil götürmeyi ihmal etmezsiniz. Filmin başrol oyuncuları arasında Cameron Diaz (anne), Abigail Breslin(Donör kardeş), Sofia Vassilieva (Lösemili çocuk), Alec Baldwin (avukat) var. Yönetmen koltuğunda Nick Cassavetes oturuyor. Senaryosunu Jeremy Leven ve Nick Cassavetes birlikte kaleme almışlar. Bu güzel hikaye ise Jodi Picoult’ın aynı adlı eserinden uyarlanmış.

Filmde bir çok karakter aynı anda sergilenmiş. Fedakar, hırslı, inatçı insanların bir arada bulunduğu bir film. Özellikle komedi filmlerinde daha sık gördüğümüz Cameron Diaz artık yaş kemale ermiş olsa gerek ki acılı bir anne rolü ile karşımıza çıkıyor. İtiraf etmeliyim ki çok başarılı bulmasam da bu rollerde de görmekten keyif alacağım. Abigail Breslin bu filmde de diğerlerinde olduğu gibi çok bilmişliği ve şeker yüzü ile perde de göz dolduruyor. Diğer dikkatimi çeken oyuncu ise lösemili abla Sofia Vassilieva oldu. Daha önce çok da net hatırlamadığım bu yüzü sinema perdesinden görmek çok hoşuma gitti. Oldukça dinamik bir yüzü var. Kanserli bir hastayı canlandırırken bile etrafına neşe saçıyordu. Diğer filmlerini izlemeyi düşünüyorum.

Filmde makyaj oldukça iyi yapılmıştı. Kanserli bir hasta olduğunu düşünmemek çok zordu. Ancak kanser hastaları genellikle bulundukları kilodan daha fazla zayıflarlar benim bildiğim. Filmde bu göz ardı edilmiş sanki.
Film 14 ağustos 2009 tarihinde (bugün) ülkemizde vizyona giriyor. Bugün ne yapsam diye düşünüyorsanız Hiç vakit kaybetmeden bir bilet alın.

Yazıda verilen tıbbi bilgiler genel geçer bilgilerdir. Kesin kaynaklara dayanmamaktadır.
Çevrenizde tedaviye cevap vermeyen kanser hastaları bulunabilir. Ama en azından onlara güzel anılar yaşatmak bizim elimizde. Bu konuda “Herşeye Rağmen Yalnız Değiller” adlı proje ile kanser hastalarına moral ve destek amaçlı ziyaretler tertip eden Davut Topcan’ı da anmak istiyorum.

Bu film hakkında yazılan bir diğer yazı için tıklayınız.
Filmin fragmanı ve web sitesi
imbd puanı
sinemalarBu yazıyı paylaş
Paylaş

4 Replies to “Kız Kardeşimin Hikayesi(My Sister’s Keeper) Film Yorumu”

 1. Konusu daha yazini ilk okugum anda dikkatimi cekti. Sende olmasan filmlerden haberim olmayacak ya neyse 🙂
  Ilk okudugum andan itibaren beynimi mesgul ediyor dedigim gibi.
  Gercek hayatta boyle seyler pek tabiiki de vardir duymuyoruz belki de.
  Ilk seferinde dogal olarak kiz kardese “tas kalpli” etiketini yapistirdim kafamda. Birinin yasamasi hele de bu kardesse, evlatsa icin yapilan her sey mubahtir benim gozumde.
  Sonralari madalyonun oteki yuzu kafami zorlamaya basladi. Belki de oteki yuzunu irdelemeyi gerektirmeyecek bir dusunce ama bu kucuk kardesin gozuyle bakmaya calistigimda sunu gordum. O dusunce yapisinda biri olsam ve ayni olay benim basima gelse sanirim ben de acardim o davayi… Dusunsene dunyaya gelis sebebin sadece kullanilmak. Bunu beynimden gectigi sekilde ifade edemiyorum ifade etmekten de korkuyorum hani tas kalpli biri degilim sonucta ama bu sey gibi geliyor gozume dunyaya getiriliyorum cunku getirilme amacim etimden sutumden yunumden faydalanmak gibi bir durum gibi geliyor. Buyuk kardes hasta olmasaydi belki kucuk kardes hic planlar dahilinde degildi. Onun dogmasinin istenmesinin tek sebebi buyuk kardesi yasatmak… Kafamda cok irdeledigimde bu sonuca variyor beynim… Dogru mu degil tabiiki. Kaldi ki filmi de izlemedim henuz.
  Ama dedigim gibi ben kucuk kardes konumunda olsaydim, bir yanim sanirim bu duyguyla hep sizim sizim sizlardi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir