Maya Takvimi ve 2012201221 Aralık 2012 tarihinde Maya Takimine göre dünyamız son bulacak. Ve insanlık bilinmeyene bir yolculuğa çıkacak. Bir çok inanca göre kıyamet günü söz konusu. Bu İslam’da aynı adla, Hristiyanlıkta Diriliş adıyla, bilinmektedir. Diğer isimlerine Vikipedi’den bakabilirsiniz.

İşte tam da böyle bir konuyu ele alan 2012 filminin ön gösterimini dün akşam izledim. Bugün gösterime  girecek olan filmi izleyip izlemeyeceğinize karar vermeden önce sizlere biraz bilgi verelim.

Öncelikle tam bir aksiyon sineması diyebiliriz. Her anında muhteşem efektlerin olduğunu hatta zaman zaman efektlerin hayranlığıyla filmin konusunu unuttuğumuzu da eklemek mümkün.

Yer kabuğunun Maya takviminde yazıldığı üzere 2012 yılında Güneş, galaksimizin gezegenleri ve Dünya aynı eksen üzerinde diziliyorlar. Bu dizilişin etkisiyle güneşten kopan nötronlar dünyanın çekirdeğinde bulunan magma tabakasını hareketlendiriyor. Bu hareketlenme sonucu yer kabuğu sıcaklığın etkisiyle erimeye başlıyor. Peşi sıra depremler, tsunami, yer değiştiren ana kıtalar filmin başlıca aksiyon sahnelerini oluşturuyor.

Bütün bunların arasında da küçük birkaç hikayecik yerleştirilmiş. Bunlardan biri başrol denebilecek kadar uzun süre perdede görebildiğimiz,  400 küsur satabilen kitabıyla Jackson Curtis adlı yazarı canlandıran John Cusack var. Kendini kitaplara vermiş olmasından dolayı eşinden boşanan Jackson, oğlu ve kızını alarak hafta sonu kampa götürür. Her zaman gittikleri yerde gölün kurumuş olmasını hayretle izler. Burada kendisini çatlak olarak nitelendirdiği bir radyo yayıncısından birkaç şey öğrenir. İlk başlarda üzerinde durmaz. Ancak şoförlüğünü yaptığı kodaman işadamının çocuğundan da öğrendiğine göre bunlar gerçektir. Bundan sonra asıl mücadele başlar. Ailesini alıp bütün insanlıktan sadece 1 milyon Euro parası olanların girebileceği gemiye binmenin telaşı başlar. Bundan sonrası filmi izlemek isteyenler için gizli kalsın.

Yönetmene yöneltilen bazı sorular olmuş. Bunlardan biri “Kâbe’nin neden yıkıldığı anı göstermediniz” diye,  cevaben “Dünyanın yok olmasını tasvir ederken Kâbe’nin de yıkılışını göstermeyi istedim. Ancak ölüm tehdidi ile kelle koltuğumda yaşamak istemiyorum. Filmin metin yazarları hakkımda fetva çıkabileceği uyarısında bulununca bu sahneleri çıkartmak zorunda kaldık. Onun yerine Hristiyanlığın bir sembolünü yıkıldı gösterdik” demiş. Bunu da ilginç bir anekdot olarak ekleyelim de aklımızda bulunsun.

Filmin görsel olarak oldukça etkileyici olduğunu söyledim ancak bu görselliğin bu kadar abartıldığında insanda negatif hisler uyandırdığını ve bir süre sonra  filmi bu efektler yüzünden izleyemez hale geldiğimi söylememiştim değil mi? Evet şimdi söyledim. 🙂

Ancak son zamanlarda böyle aksiyon dolu,  maceralı bir film izlemediğim için olsa gerek izlerken yine de keyif aldım. Tabi bir de  yanımızda sevgili dostlarımız Hasan ve Şahika Civelek olunca keyfimiz iki kat arttı.
Kahve sözünü unutmadım Şahika. 🙂

Filme dair;
Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular:  Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton, Oliver Platt, Thomas McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Buric, Beatrice Rosen, Alexandre Haussmann, Philippe Haussmann, Johann Urb
Senarist: Roland Emmerich, Harald Kloser
Web site
İmdb
SinemalarBu yazıyı paylaş
Paylaş

5 Replies to “Maya Takvimi ve 2012”

  1. Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.21 Aralık 2012 ve maya takvimi fazlasıyla bütünleşti ancak bir takım söylemler 28 eylül 2011 den bahsediyor takvimin sonu olarak.Hangisi doğru bilmiyorum ama bir 2012 dir tutturulmuş gidiyor.

  2. 28 ekim 2011 bana daha mantıklı geliyor. Çünkü yaptıkları hesaplamalar ve eşleştirdikleri gerçekler ortada saygılarımla

  3. Bu işlerde çok para dönüyor, 2012 söylentisinden sonra ortaya atılan belgesellerden, filmlerden kitaplardan indirilen paranın haddi hesabı yok. Birileri milletin merak duygularını sömürerek kazanç elde ediyor o kada bence bi gerceklik payı yok tüm bunların

  4. çok şey okudum mayalarla ilgili gerçekten zeki bir uygarlık maya uygarlığı, üstün insanlarmış bence,Bu kadar şey uydurmaca olamaz ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir