Mimlenmek Ne İşe Yarar?blograzziSon zamanlar bir moda aldı başını gidiyor. Çoğu bloger şimdi ah ben de yakalandım diyecek. Mimlenmek. Pratikte size ne kazandırdığını pek fark etmeyebilirsiniz. Ama teoride çok şey kazandırıyor. Misal sizi mimleyen kişi dolayısıyla sitesinde size link vermiş oluyor. Bu da technorati’de authority demek. Size blograzzi’de puan kazandırmak demek. Google için tanınmak demek. Page rank yükseltmek demek. Dolayısıyla daha çok okur ve sizi daha fazla kişinin tanınması demek.

Magazinel dünyada buna şöhret deniyor. Şöhretin sadece magazin dünyasında değil internet dünyasında da önemli olduğunu anlamak bloger açısından oldukça önemli bir mesele. Siz siz olun mimlenmekten kaçınmayın. Ama her önüne gelen de mimlerse işin içinden çıkılmaz bir hal alacağı kesin. Özellikle blogunuzda yazmayı düşündüğünüz şeyler bir bakmışsınız ki yerini mimlere bırakmış. Bu da gerçek anlamda blog oluşturmaktan uzaklaşmak anlamına geliyor. Yani kimse cılkını çıkarmadan kendinize belirli bir kulvar belirleyin. Ve mimlenmek istemiyorsanız da bunu sizi mimleyen kişiye bildirin.

Şimdi aslında başta yazmayı düşündüğüm konuya geleyim. Blogumu açtıktan bir süre sonra blograzzide  sitemi sahiplendim. Benim de inanamadığım bir sürede puanım 14,6 ya yükseldi. En aktif bloglar arasında ben de yer alıyorum. Anlamadığım bir şey var. Bu aktivite neye göre değerlendiriliyor. Çünkü ben kendimi biliyorum ve o kadar çok aktif ziyaretçim yok. Yorum desen o da eh işte (şimdilik). Ama bildiğim bir şey var ki oda hızlı ilerlediğim. Bu da beni bir yerde korkutuyor. Her yokuşun bir inişi vardır hesabı. Beklemek ve görmek en iyi çözüm.

Şimdiye kadar blogumda bana yorumlarıyla destek veren tüm okurlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca blograzziden takip edenlere de.

Edit: 20 şubat itibariyle puan 19.6 olmuş.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

5 Replies to “Mimlenmek Ne İşe Yarar?”

 1. Hımm blograzziye ilk defa snn sayende girdim. Mimlenmek ne işe yarar onu da bilmiyorum açıkçası benim takip ettiğim bloglar arasında mimlenmedim hiç ya da mimleme olayına denk gelmedim. blogumu ilk açtığım zaman -ki ayıptır söylemesi 2 ay dolacak neredeyse ilk hafta sadece ben girmiştim konu açmak için. sonra kullandığım blog sistemi sayesinde google beni öyle çok çabuk indexlemeye başladı ki aman yarabbi… Açıkçası artık ziyaret edenlerin sayısı kaçmış bilmiyorum. Çünkü benim hedefim de -blogumda neden kısmında da yazdığım gibi- bir dönüp okumam vardı. aa ben bir zamanlar bunları bunları yapmışım ha gayret Miray vardı. Sanırım bu sebepten hep konuşur gibi yazdım. Sanki Murat’a anlatırmış gibi yazdım. Hala da öyle yazıyorum. Her yerde üstelik. Neyse fazla uzattım ama hani demişsin ya her çıkışın bir inişi vardır diye… Ben onunla ilgili kendimce bir şey söylemek istiyorum. Şimdi az önce blog ziyaret ortalamama baktığımda günde 500 tekil ziyaretçi alıyorum. Ve bu defa her yazımda karşımda ortalama 500 Miray ve Murat var… Hani bir gün ziyaretçi sayısı 0 bile olsa… Ben korkmuyorum bundan 😉 Korktuğu zaman insan yanlış yapar diye düşündüm hep ben çünkü…
  Bol yorumlu olması güzel bir şey ama daha güzeli bu ülkede OKUYAN insanların olduğunu bilmek…

 2. Mimlemece/sobelemecenin blog yazarlarının kendi aralarında oynadığı bir oyun olarak görüyorum. Hatta belki de bunu başlatan, konu sıkıntısı, üreticilik yoksunluğu çeken bir yazar da olabilir. Mimlenenlerin de bir yandan aynı nedenle bunu kurtarıcı gibi gördüklerini, diğer yandan da belki “kırmamak” için oyuna katıldıklarını, bu arada bağlantı verilmesi vb yararlarını da görünce bunu sürdürdüklerini düşünüyorum.
  Ancak bir okuyucu olarak son derece SIKICI buluyorum bu durumu. İlk rastladığınız yerde belki okuyorsunuz ancak aynı sorular, aynı dönemde her yerde, her yerde; biri bitiyor, biri başlıyor.
  Salgın bir hastalıkmış gibi “sob…” ya da “miml…” gördüğüm anda ben yokum. (Evet, bu denli abartacak kadar sevmiyorum.)

 3. Blograzzi’de çıkmışsın, inmişsin, düşmüşsün… Çok da aldırış etmeyin. Blograzzi, blograzzi işte.

 4. Mimlemmenin teknik anlamda saydığın faydalarının yanında bence insanları tanımak için iyi bir fırsat, bloglardaki mim yazılarını severek okuyoruz o yüzden. tabi ararada gereksiz sorular da olmuyor değil.
  Blograzzi ye bizde ekleyelim seni.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir