Seven Pounds (Yedi Yaşam) Özel Gösterimseven-pounds

Senaryosunu Grant Nieporte’ın kaleme aldığı filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino yapmış.

Oyuncular arasında ilk göze çarpanlar; Will Smith(Ben Thomas), Rosario Dawson (Emily Posa), Woody Harrelson(Ezra Turner), Michael Ealy(Ben’s Brother), Barry Pepper(Dan).

Seven Pounds filminde başarılı aktör Will Smith başrolde karşımıza çıkıyor. Bu rolüyle aksiyon filmlerinde gösterdiği başarıyı, dram filmlerinde de çok başarılı şekilde yerine getirdiğini söylemek mümkün.
Ben Thomas (Will Smith) araba kullanırken yaptığı küçük bir hata yüzünden karısı da dahil olmak üzere birkaç hayatın sona ermesine sebep olmuş ve bu yüzden de kendini bir türlü affetmemiştir. Bugüne kadar çalışıp kazandığı neyi var neyi yok bu yolda harcamaya ve dahası bütün organlarını, insanları kurtarabilmek için bağışlamaya karar vermiştir. Ancak bunu kendi yolları ile yapacak kimin hangi organa ihtiyacı olduğunu kendisi araştırıp bulacaktır. Bunu yaparken en önemli kriteri ise bağış yapacağı hastanın iyi bir insan olmasıdır. Zaman zaman bu sınavı yaparken oldukça acımasız olacak insanları kıracaktır. Ancak en doğru kararı verebilmesi için kendince bunu en iyi şekilde yapmak zorundadır. Tüm bu işlemler için en yakın arkadaşı bu görevi üstlenecektir.
Bu insanları bulmaya çalıştığı sırada kalp nakli için sırada bekleyen bir hasta ile tanışır. Beklenildiği üzere bu kıza aşık olur. İşler biraz daha zorlaşır. Ancak bu kararından vazgeçirmez aksine daha da istekli kılar. Filmin bundan sonrasını şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.  Bir insanın küçük bir hatanın bedelini çok ağır ödeyeceğini basit ama derin bir ifade ile beyazperde de göreceğiniz bu film belki o hataları sizin de bir kez daha tekrarlamamanıza vesile olur.
Filmin konusu ile paralel olarak sahneler de oldukça karanlık. Belki biraz daha aydınlık kareler ile çekilseydi zaten iç karartıcı olan film daha da karanlık olmazdı.
Filmde kadın aktris olarak Rosaria Dawson, Emily Posa rolüyle karşımıza çıkıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse filmde Will Smith ile birbirlerini çok iyi tamamlamışlar. Sakin duruşuyla çok başarılı bir oyun sergilemiş.
Konusu itibariyle bol bol sosyal mesaj içerdiği için izlenmesi tavsiye edilen filmler arasında sayılır.
123 dk süren filmi bir solukta izledik. Bu gösterim için Warner Bros ve Duygu Kutlu’ya teşekkür ederiz. Kısa süren İstanbul seyahatimde bu filmi izleme fırsatı bulduğum için mutlu mesut İzmir’e dönüyorum.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

4 Replies to “Seven Pounds (Yedi Yaşam) Özel Gösterim”

  1. Aksiyon dışında ki türlerde de büyük bir oyunculuk sergiliyor Will Smith.Bu film ve The Pursuit of Happyness,dram türündeki başarılı filmlerinden.Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

  2. Filmi izlemedim… Bu wil smith rap şarkıcısı olarak piyasaya çıkmıştı benim fakülte yıllarımın başında… Gerçekten iyi bir kariyere sahip oldu sinemada da… Şarkıcılığı da hala sürdürüyor sanırım… Çok filmini izledim ama ‘I Robot’ ve ‘wild wild west’ diğerlerine göre öne çıkar benim için… Bir de adam hala ilk gördüğüm zamandaki görüntüsünü kaybetmedi yahu hiç, gıcık oluyorum… Gerçi gerdiriyordur di mi bu kendini… Evet, sanırım:)

    Bu bahsettiğin karanlık atmosfer yeni trendlerinden sinemanın sanırım… Özellikle Tim Burton’un, Robert Rodrigez’in filmlerinde görüyorum… Bir diğer örnekte Dark Knight’i DVD ‘de izledim tv’nin rengini aça aça bir halde kaldım, işe yaramadı tabii:)

  3. kesinlikle izleneip vede ders alınacak bir film filmin bazı karanlık görüntüleri eleştirileri bir kenara bırakıp filmi doya doya izleyin etkisinden kurtalamadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir