Sun Express ile Gaziantep’ten İzmir’e Uçuş 2 

sunexpress.jpg

Ya ben en başından okumak istiyorum böyle ortadan olmaz diyorsanız buyrun şöyle alalım.

İkinci güvenlikten geçtiyseniz de uçak pistine giderken en son bir kontrolden daha geçmeniz  gerekiyor. Burada bir hostes ve yine bir güvenlik görevlisi isim kontrolü yaptıktan sonra sizi uçağa doğru yönlendiriyorlar. Uçağa giderken bir dizi bavul sizi bekliyor. Aynı anda birkaç uçak kalkıyorsa  bütün yolcuların valizleri bir arada toplanmış oluyor ve  her geçen yolcu kendi valizini seçip “bu benim” dedikten sonra valiz görevlileri seçilenleri uçağa yerleştirmek üzere taşıma arabalarına yüklüyorlar. Valizleri taşıyan araba uçağın bagaj kısmına doğru yol alırken siz de yolcu kapısına doğru gidiyorsunuz. Ve işte tekrar bir isim ve koltuk kontrolü daha geliyor. Burada da size uçak hostesleri yerinizi söylüyor. İçerdeki hostesler de size yerinizi bulmanızda yardımcı oluyor. Her uçakta aynımıdır bilmem ama benim bindiğim uçakta koltuklar diziliş sırasına göre numara alıyor ve her sırada 6 koltuk var. Bu altı koltuk da a,b,c,d,e,f diye sıralanıyor. Tavsiyem biletinizi alırken cam kenarı olsun isterseniz a yada f seçin. Amma kanat üstü olursa -aynı otobüslerde tekerlek üstü olduğu gibi – manzara seyretmeniz pek mümkün olmuyor. Ben giderken 19 numara f koltukta oturdum. Kanat 17 de bitiyordu. O yüzden manzarayı az da olsa seyredebildim.

Her koltuğun üzerinde yeterince geniş hacimde üst bagajlar var. Eşyalarınızı buraya koyabilirsiniz. Uçak koltukları oldukça küçük ve dar yapılmış. Eğer uzun boylu biri iseniz biraz sıkıntı çekersiniz. Eğer laptop varsa yanınızda ya da çanta üst bagaja koymadıysanız  hemen önünüzdeki koltuğun altına yerleştirin. Böylelikle zaten dar olan oturma alanını biraz olsun rahatlatın. Uçağın kalkmasından önce pilot size uçuş sırasında bilmeniz gerekenleri anlatıyor. Yaklaşık 5 dk süren konuşma sırasında kendi can güvenliğiniz açısından size faydası dokunacak bilgiler edinebilirsiniz.

ucak.jpgVe işte o an… uçak kalkışa hazır. Ben tam bu sırada heyecanlanmaya  başladım. Uçak kalkışa başlayacağı piste doğru gitmeye başladı. Normal bir hızda bir müddet gittikten sonra bir u dönüşüne geldi. Bu sırada motor biraz hızlanmaya başladı. U dönüşü tamamlandıktan sonra hızlanan motorlar artık coşuyordu. Lunaparkta hızlı trene ilk bindiğimde yaşadığım korkuyla karışık heyecanın aynısı burada da yaşadım. Oldukça hızlı giden uçak bir anda havalanmaya başladı. İşte uçakla yolculuğun en güzel kısmı da bu an. Ayaklarınızın yerden kesildiği an. Bundan sonrası sanki insanın yaşamaya alışık olduğu duygular gibi geliyor. Havalandıktan sonra o hızı hissedemiyorsunuz. Yavaş yavaş ve aralıklarla uçak yükselmeye devam ediyor. Bilindiği gibi yükseklik kulak dengesini bozduğu için ağzınızı sürekli açık tutun. Ben her ne kadar bunu yapsam da kulaklarımdaki uğultu ve tıkanıklık yolculuk boyunca geçmedi. Bir sakız da size bu konuda yardımcı olabilir. Uçağın tamamen gerekli yüksekliğe ulaşması (11 000 m)yaklaşık 20 dk sürüyor. Zaten uçuş süresi 1,5 saat. İniş süresini de hesaba katarsak normal seyir yaklaşık 50 dk sürüyor.  Uçuş süresince karşınızdaki bir ekranda nerden geçtiğiniz, ne kadar yüksekte olduğunuz, dışarısının sıcaklığı gibi bilgileri görebiliyorsunuz.  Yukardan dünyayı izlemek ve  google earth ile dünyayı  gezmek  eşdeğer gibiydi.  Mutlaka herkes yaşadığımız dünyaya bir gün tepeden bakmalı. Yolculuk boyunca hostesler ikram ve serviste bulundu. Sun Express fiyat tablosuna bir göz attıktan sonra siparişi vermenizde fayda var.

Uçuş sırasında dönüşlerde uçağın hafifçe eğilmesi beni biraz ürküttü. Kanatlar tek parça değil. Zaten tek parça olması da zor. Zaman zaman türbülanslarda kanatların sallanması ben de bir an kopup gidecekmiş hissini uyandırdı. Benim gibi uykusuz olarak binerseniz bu kadar kısa sürelik bir yolculukta bile uykuya dalabilirsiniz. Ta ki kemerlerini bağlayın sesini duyuncaya kadar. İniş takımları açıldığında yere oldukça yaklaşmıştık. Tekerlekler yerle temas ettiğinde takur tukur sesler çıktı.

Hızımız tamamen kesildiğinde, İzmir havalimanındaki uçaktan direk bina ile bağlantı kurulan bir tünele yanaşmıştık. Bu bağlantı tamamlandığında uçaktan ilk inen ben oldum. Bunun nedenini bilmiyorum ama sanırım hızla yere ayak basmayı istedim. Tünelden geçip aşağıya doğru indik. Aşağıda tüm yolcuları bekleyen bir otobüs vardı. Bu otobüs bizi valizlerimizin olduğu kısma götürecekti. Döner banttan valizimi seçtikten sonra, çıkış kapısına geldim. Havaş servisi ve birkaç taksi dışarıda bekliyordu. Ben Alsancak’a gitmek istemediğim için servis yerine taksiye binip Gaziemir’e kadar gidip orda beni Bornova’ya götürecek olan minibüse binmeyi tercih ettim. Sadece havaalanından Gaziemir’e gitmek için 10 ytl ödedim. Servis ücretinin de 12 ytl olduğunu düşünürsek ben yine kardayım.

Uçakla pek lüks başlayan yolculuğum elimdeki valizlerle ve  kitap dolu sırt çantamla sefil bir şekilde Evka4 otobüsüne binerken son buldu.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

2 Replies to “Sun Express ile Gaziantep’ten İzmir’e Uçuş 2”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir