Sun Express ile Gaziantep’ten İzmir’e Uçuş 1gaziantep-havaalani.jpg

Uçakla yolculuğa çıkmanın ilk adımı bir uçak bileti almak. Eğer ilk defa uçağa biniyorsanız seçeceğiniz uçak şirketi ilk izlenimleriniz için oldukça önemli. Ve Gaziantep’i fazla bilmiyorsanız tavsiyem internetten bilet almanız. Lakin müşteri hizmetleri size servis hakkında bile yeterli bilgi veremezken bilet konusunu unutmanız daha eftaldir.
Önce şirketi seçersiniz demiştik ancak İzmir Gaziantep arası uçuş yapan tek firma Sun Express ise seçme şansınız yoktur. Ben de mecburen Sun Express’in internet sitesine üye olarak işe başladım.

Üyelik formunu doldurduktan sonra rezervasyonumu yaptım. Cep telefonuma gelen mesajda rezervasyon bilgilerim ve rezervasyon kodum vardı. Zaten uçuş kartını almak için gerekli olan da bu kod. Kimlik kartınızla birlikte tabii. Rezervasyonunuzu yapmadan önce iyi düşünmek de fayda var. Çünkü herhangi bir değişim söz konusu olduğunda ekstra ücret ödeyeceksiniz.  Ayrıca ne kadar erken olursa o kadar az para ödersiniz. Ben de hem erken hem de gidiş dönüş alarak olabildiğince az para harcadım. Rezervasyon meselesini hallettiyseniz  ve de sizi havaalanına götürecek özel bir araç yoksa servis maceranız başladı demektir. Uçuştan 90dk. önce havaalanında olabilmek için uçuştan 120 dk. önce Gaziantep Suburcu Caddesinden kalkan servise binmek durumundasınız. Bu 120 dk öncesinden havaalanında olma meselesi oldukça sıkıcı bir durum. Gaziantep havaalanı çok kalabalık olmadığı için sıra meselesi olmuyor. Ancak İzmir İstanbul Ankara gibi yoğun  havalimanlarında erken saate orda olmanızda fayda var. Tedbiri elden bırakmamak gerek yine de dedik ve erkenden havaalanına ulaştık. Yolculuk 25 dk kadar sürdü. Ayrıca Gaziantep’te servis ücretinin 5 ytl olduğunu belirmeden edemeyeceğim. Bütün servisler aslen Havaş’a ait. Ama benim bindiğim servisin üzerinde Ulusoy yazıyordu.

Geldik giden yolcu kapısına… Kapıdan girişte her türlü metale alerjisi olan güvenlik kapısından geçmek oldukça büyük bir mesele.  Özellikle o gün üzerinizde metal parçası olmayan bir giysi ile giderseniz bu kısmı sorunsuz  bir şekilde halletmenizde yararlı olacaktır. Bozuk para, kredi kartı, saç tokası, kemer tokası gibi metal manyetik olan her tür eşyanız kapıdan geçmenize engel olacaktır. Üzerinizde giysi harici her şeyinizi size verilen sepetlere doldurup kapıdan sorunsuz bir şekilde geçtikten sonra eşyalarınızın geçmesini bekliyorsunuz. Onlar da x-ray cihazından taranarak geçtikten sonra hep birlikte havaalanına giriş yapmış oluyorsunuz. Burada çok komik bir tablo oluyor. Herkes sanki soyunma kabininde gibi. Kimi kemerini çıkartıyor, kimi paltosunu, kimi de ayakkabısını…

Buradan sonra şirketinizin ismini taşıyan check-in bölümüne gidiyorsunuz. Antep’te kapıdan girişte hemen karşıda bütün şirketler sıralanmış. Bulmanız oldukça kolay oluyor. Rezervasyon kodunuz ve kimliğiniz ile birlikte uçuş kartınızı almak için sıraya giriyorsunuz. Bu sırada valizleriniz de ağırlık olarak tartılıyor. Yurtdışı uçuşlarda 15-18 kiloya kadar taşıma izni var, ama bunu aşan miktarlar için ekstra ücret ödeniyor. Bu konuda tam emin değilim ama yurt içi uçuşlarda bu ücret talep edilmiyor. En azından benden istemediler 22 kg valizlerim için. Burada valizleriniz ile vedalaşıyorsunuz. Kendiniz ile birlikte kalmasını istediğiniz birkaç küçük eşyayı yanınıza alabilirsiniz. Örneğin bir sırt çantası bir laptop çantası bir palto bir battaniye gibi. Battaniye de neyin nesi derseniz. Yukarda havanın -57 derece olduğunu hatırlatayım. Uçuş kartınızı alırken  görevliye istediğiniz koltuğu da belirtebiliyorsunuz. Bunu ayrıca internetten rezervasyon yaptığınız sırada da seçebilirsiniz.

 Koltuğunuz da seçtiyseniz şimdi biraz bekleyin. Giriş kapılarının açılması biraz sürüyor. Uçağın kalış saatinden yarım saat önce kapılar açılıyor. Kapıların açılmasından sonra oluşan kuyrukta çok beklemek istemiyorsanız sonlara doğru kapıya gidebilirsiniz. Burada yine bir güvenlik şeridi var. Uçuş kartında yazan isimle aynı kimliği ibraz etmemeniz durumunda uçağa binemiyorsunuz. Bunu da dikkate alarak isminizin doğru yazıldığına emin olmadan uçuş kartınızı almayın. Eğer güvenlikten de geçtiyseniz uçağa binmeye hazırsınız demektir. Devam edecek…Bu yazıyı paylaş
Paylaş

2 Replies to “Sun Express ile Gaziantep’ten İzmir’e Uçuş 1”

  1. Sayın SunExpress yetkilileri,

    Elazığ yeni pisti hizmete açıldığı halde SunExpress in uçuş planın da Elazığ ı göremiyoruz.Tunceli,Bingöl ve Muş illerinden İzmir ve Antalya ya yoğun yolcu talebi olduğu halde. Umarız en kısa zamanda konu değerlendirilir.

    Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir