The Other Boleyn GirlThe Other Boleyn Girl

Other boleyn girl filmi İngiltere krallığında Elizabeth’in tahta geçtiği dönemi anlatan çarpıcı bir film. Tarihi olarak derinlemesine araştırma fırsatı bulamadığım için filme gerçeklikle alakası var mı yok mu diye bakmaktan ziyade oyuncular açısında değerlendirme yapmak istiyorum.Kraliyet deyince akla gelen ilk şey ihtişamlı koltuklar, parlak kumaşlardan, ipeklerden elbiseler ve olarak ve de en önemlisi sömürgeler akla geliyor. Film de göz boyayan ilk şey de kostümlerin başarılı ellerden çıktığı. Sadece bayanların değil erkek kostümlerinde de aynı zarafet ve ihtişamı görmek mümkün.

Film de Natalie Portman –ki kendisinin sevmediğim filmi yok-  minik kız rollerinden,  yetişkin kadın rollerine hızla geçtiğini kanıtlamakla kalmamış, oldukça da başarılı bir performans göstermiş.  Kendisini ilk defa kötü bir karakterde izledim diyebilirim. Aslında rolünün  kötülüğü de aşk acısıyla yaşanan intikam hırsından kaynaklanıyor. İntikam için kötü diyemem ama yine de haklı bir intikamdı. Tabi sonuçları kendisine pek ucuza mal olmadı. Ne demişler;  “öfkeyle kalkan zararla oturur”.


Film Boleyn ailesinin iki yetişkin kızlarını krala nasıl yem ettiklerinin hikayesini anlatıyor. Soyundan bir erkek sahibi olmaları için dayıları, iki kardeşi sırasıyla kralın kucağına atıyor. Lakin kral ikisinde de aradığını bulamıyor. Burada aslında zühd hayatı yaşamak isteyen kardeş  “Mary” kralın nazik duyguları karşısında duyarsız kalamıyor. Ve henüz yeni evlendiği kocasına sırtını çeviriyor. Bekar olan diğer boleyn kızı “Anne”  ise  kardeşinin ihanetine karşı sergilediği davranıştan ötürü mecbur kalarak  sürgüne gönderildiği Fransa’da eski kimliğinden sıyrılıp, büyük bir intikam hırsıyla geliyor.

Aldığı hayat dersleriyle kralın gözüne girmeyi başarıyor. Kral çocuğunu taşıyan Mary’e sırtını dönerek, Anne ile birlikte olmaya başlıyor. Bir süre sonra Gözü daha yükseklere tırmanan Anne Kralın aklını çelerek kraliçeyi  tahttan indirmeyi başarıp tacı takıyor.

Filmin bundan sonrasında Kraldan bir çocuk sahibi olmaya çalışmasıyla Her türlü yolu mübah gören Anne, Erkek kardeşiyle ensest ilişkiyi dahi göze alıyor. Sanırım filmin sonunu nerdeyse söyleyeceğim. Benden bu kadar! Size iyi seyirler.Bu yazıyı paylaş
Paylaş

2 Replies to “The Other Boleyn Girl”

  1. sahiden, bi filmin son sahnesini anlatmadığın kalmış, onu da ben söyleyecektim ama vazgeçtim 🙂 bana filmde ters gelen şey, hadi anne ensest ilişkiyi bile mübah gördü de, o kadar dindar, züht hayatı yaşamak isteyen mary nasıl kardeşine böyle bişeyi salık verdi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir