YDS sınav sorularını kim hazırlıyor?1365407667          7 Nisan 2013 tarihinde yapılan YDS sınavına girdim. Çok iyi hazırlanmamakla beraber İngilizce konusunda fena değilimdir. Ama şunu anladım ki İngilizce seviyem sınav sorularını hazırlayanların seviyesinden daha iyi. Daha iyi dediğim de öyle çatır çutur İngilizce konuşup yazabildiğim anlaşılmasın. Varın gerisini siz düşünün. Geçmiş yıllarda sorulan sınav sorularını incelemek ve hatta bir kaçında da kendimi denemek suretiyle biraz çalışma girişiminde bulundum. Ama bu sınava çalışmak için İngilizce bilgisi yerine aslında temel hukuk, uluslararası ticaret ve siyasi ilişkiler, diplomatik yazışmalar, uzmanlık isteyen bilim dalları, gıda teknolojileri, balıkçılık teknolojileri, eğitim psikolojisi ve aklınıza gelebilecek her türlü bilimsel akademik çalışmalar hakkında ihtisas yapmış olmak gerektiğini anladım. Bunun sebebi ise sizden istenenin İngilizce bilmek değil bu konulara haiz olup gerektiğinde yorum yaparak soruları değerlendirmek olması. Alanında nice uzman insanlar bile soruları yorumlamakta güçlük çekerken sizden istenenin ne denli ölçüsüz olduğunu anlamak insana acı veriyor. Bu işin bir kısmı… diğer bir kısmı ise daha da acı.

Sınav sorularında verilen cümleleri veya paragrafları internet üzerinde bir arama motorunda arattırdığınızda karşınıza bir makale çıkınca şaşkınlığınız bir derece daha da artıyor. Bizim soruları hazırlayan akademik kadromuz! sorular için bir paragraf yazmaktan acizler. Kendileri bu paragrafları yazamazken sizden bu paragraflara ait yorumlar istemeleri düşündürücü.
Ülkede var olan yüce kurum! ÖSYM 8 günde sınav sorusu açıklamak yerine adam gibi sorular hazırlasın ya da bu işi başkalarına bıraksın. Soru hazırlamak için yeni mezun bir üniversite öğrencisine teklifte bulunsalar. Soru başına 50 TL deseler bunun için gönüllü olacak binlerce öğrenci ya da işsiz bulabilirler. Alta tarafı 80 soru. 50 TL ile çarptığınızda 4.000 Tl eder. Bu da kurum da çalışan bir kişinin aylığına tekabül eder. Özetle şu ki; çalıştırdığınız adamlar aldıkları paranın hakkını vermiyorlar. Ya hakkını verecek olan birini istihdam edin ya da bu işi bırakın. Sınava giren tek grup lise mezunları değil. Eğer ülkede her sistemi her kurumu sınava bağlı olarak geliştirdiyseniz, adam gibi hakkını vererek sınavlar hazırlayın. Bu kadar insanın emeğiyle oynamayın. Bir çok forumda “YDS sınav soruları” etiketiyle arama yaptığınızda çabalayan insanların çırpınışlarını görebilirsiniz.
Dip not: Sınavda fısır fısır konuştuğu için uyarmak zorunda kaldığım gözetmenden kusura bakmamasını istiyorum. Lakin senin önündeki kitapçıkta da yazıyor “sınav esnasında konuşmayınız ” diye….Bu yazıyı paylaş
Paylaş

5 Replies to “YDS sınav sorularını kim hazırlıyor?”

 1. kanımca bu sorular kendi dalında bilim adamı olan almanların tezlerden çalınmış kalıplardır.bunu hazırlayan beyinsizler kendileri bile anlamıyordur. bunu anlaman için babanın hitler olması lazım!.
  sorulan sorular ne günlük nede okul hayatında karşısına çıkacak kelimelerden oluşmamaktadır. örneğin almanca VAKANTE kelimesi 33 yıldır almanyadayım ve halkla ilişkiler branşında çalışan biriyim buna ragmen karşıma hiç çıkmadı. bu günkü almancada ve almanyada kullanılan ARBEİTSTElLRE yani boş kadro anlamına geliyormuş. Bu soruları hazırlayanlar önce almanca öğrensinler. farsça kelime kullanmasınlar. heralde bunların amacı bilim adamı yetiştirmek değil kendileri gibi beyinsiz yetiştirmektir!!

 2. yds nin eski sınavlarına baktım ve cevab olarak verdikleri şıkkların birden fazla olabileceğini gördüm.yani soruyu hazırlayan kişilerin vicdan ve isteklerine göre ÖNCEDEN cevabı bilmeniz gerekmektedir.almanca ve arapçayı ana dil seviyesinde mukkemmel şekilde bilen biri olarak bunları yazıyorum.bundan dolayı sınavlara katı(a)mayacağım.saçmalık.bu diplomayı ellerinde bulunanların tercümelerini de dehşetle heryerde görüyorum..

 3. merhabalar İngilizce ve dil öğrenimi her ne kadar kişinin azmiyle ve çabasıyla doğru orantılı olsa da;
  öğreticinin öğrenciyi motive edebilmesi ve öğretme konusunda istekliliği,
  tüm personelin sıcaklığı, ders ve materyallerin çeşitliliği ve öğretim şekli gibi birçok kriterin de dil öğrenimini
  çok olumlu etkilediğini düşünüyorum. Yabancı öğretmenlerimizin kaliteli ve tecrübeli olması İngilizce konusunda
  endişe ve eksikliklerimizin giderilmesinde önemliydi. Yalnızca IELTS değil akademik İngilizcemizin ilerlemesi i
  çin de bu kursun alınmasından dolayı memnunum. Uzun suredir kullanmadığım İngilizcemi hatırlamak ve ilerletmek
  amacıyla 2 ay önce başladığım intermediate sınıfından sonra iş yerimde İngilizce devam eden toplantılara bile
  katılabilmeye başladım. Çok güzel bir kurs ortamında, bol pratik yaparak öğrendiğim ve isimde
  de fayda gördüğüm İngilizcemden dolayı İstanbul Lisan Merkezini herkese öneririm ve tavsiye ederim.

 4. örneğin almanca VAKANTE kelimesi 33 yıldır almanyadayım ve halkla ilişkiler branşında çalışan biriyim buna ragmen karşıma hiç çıkmadı. bu günkü almancada ve almanyada kullanılan ARBEİTSTElLRE yani boş kadro anlamına geliyormuş. Bu soruları hazırlayanlar önce almanca öğrensinler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir